ТЪЛКУВАТЕЛНО РЕШЕНИЕ № 1 ОТ 29.12.2003 Г. ПО Н. Д. № 1/2003 Г., ОСНК НА ВКС
ТЪЛКУВАТЕЛНО РЕШЕНИЕ № 1 ОТ 29.12.2003 Г. ПО Н. Д. № 1/2003 Г., ОСНК НА ВКС
ВСИЧКИ СЪДЕБНИ АКТОВЕ, ПОСОЧЕНИ В ЧЛ. 359 НПК, ОСВЕН ПРОВЕРЕНИТЕ ПО КАСАЦИОНЕН РЕД, ПОДЛЕЖАТ НА ВЪЗОБНОВЯВАНЕ ПО ПРЕДЛОЖЕНИЕ НА ГЛАВНИЯ ПРОКУРОР, НАПРАВЕНО НА ОСНОВАНИЕ ЧЛ. 362, АЛ. 1, Т. 5 НПК.
Докладчик съдия Б.С
Председателят на Върховния касационен съд на Р.Б е направил предложение до Общото събрание на наказателната колегия да издаде тълкувателно решение, с което да изясни съдържанието на израза “непроверени по касационен ред” в чл. 362, ал. 1, т. 5 НПК и по този начин да отговори на следния въпрос:
Подлежи ли на разглеждане предложението за възобновяване на наказателно дело, направено на същото основание от главния прокурор, ако е насочено срещу посочен в чл. 359 НПК съдебен акт, който изобщо не е могъл да бъде предмет на редовен касационен контрол?
Общото събрание на наказателната колегия на Върховния касационен съд, за да се произнесе, взе предвид следното:
Възобновяването на наказателните дела, уредено в Глава осемнадесета, Раздел първи НПК, е извънреден способ за отмяна на влезли в сила съдебни актове. Разпоредбата на чл. 359 НПК изчерпателно посочва възможния предмет на проверката. От нейното логическо тълкуване следва, че всички влезли в сила актове на съда от вида на присъдите и решенията, постановени в производство по НПК, могат да бъдат проверени по реда на възобновяването. От друга страна, според съдържанието на чл. 359 НПК, влезлите в сила съдебни актове от вида на определенията поначало не подлежат на възобновяване, с изключение на изрично посочените по чл. 237, ал. 5, т. 1 и 2, чл. 344, ал. 1 и чл. 414з, ал. 10 НПК.
Основанията за възобновяване на наказателните дела по инициатива на органите на прокуратурата са посочени изчерпателно в чл. 362, ал. 1 НПК. Едно от тях е по чл. 362, ал. 1, т. 5 НПК. То предоставя възможност на главния прокурор да направи предложение за възобновяване, когато в някой от посочените в чл. 359 НПК влезли в сила съдебни актове са допуснати съществени нарушения по чл. 352, ал. 1, т. 1-3 НПК. В същото време законът поставя едно допълнително условие, като процесуална предпоставка за допустимост на предложението на главния прокурор. То е съдебният акт, чиято отмяна се иска, да не е бил предмет на касационна проверка. Целта на законодателя не е да стесни приложното поле на чл. 359 НПК, а с оглед на правната сигурност и стабилност на съдебните актове, постановени от ВКС, да изключи проверката им по реда на възобновяването. В противен случай би се стигнало до непредвидена в НПК възможност върховната съдебна инстанция да отменя постановените от нея актове. При това положение следва да се приеме, че употребеният в чл. 362, ал. 1, т. 5 НПК израз “непроверени по касационен ред” означава само влезлия в сила съдебен акт, чиято отмяна се иска, да не е проверен по касационен ред, а не дали е включен в предмета на касационен контрол по чл. 349 НПК.
Изложеното разбиране за съдържанието на чл. 362, ал. 1, т. 5 НПК е в съответствие с разпоредбата на чл. 124 от Конституцията на Р.Б, според която Върховният касационен съд осъществява върховен съдебен надзор за точното и еднакво прилагане на законите от всички съдилища. Наказателно-процесуалният кодекс осигурява изпълнението на конституционната норма в наказателното правораздаване, предоставяйки на ВКС контролни правомощия като редовна трета инстанция на посочените в чл. 349 НПК съдебни актове, а в същото време- и като извънредна инстанция в производството за възобновяване на всички наказателни дела. Изключението за решенията по Раздел четвърти на Глава двадесета НПК е оправдано, защото те се вземат в съдебно производство, което още със своето образуване е насочено към налагане на административно наказание. Затова противно на правната логика и справедливостта е да се приеме, че предложението на главния прокурор по реда на чл. 362, ал. 1, т. 5 НПК е допустимо само за онези влезли в сила съдебни актове, посочени в чл. 359 НПК, които са могли да бъдат предмет на касационна проверка, но тя, по някаква причина, не е била осъществена. Възприемането на такова разбиране би довело до липсата на процесуален способ за възстановяване на законността тогава, когато с акт на съд са накърнени съществени обществени или лични интереси.
По посочените съображения и на основание чл. 84, ал. 1, т. 2 от Закона за съдебната власт Общото събрание на наказателната колегия на Върховния касационен съд
РЕШИ:
Всички съдебни актове, посочени в чл. 359 НПК, освен проверените по касационен ред, подлежат на възобновяване по предложение на главния прокурор, направено на основание чл. 362, ал. 1, т. 5 НПК.