ТЪЛКУВАТЕЛНО РЕШЕНИЕ № 14 ОТ 30.04.1987 Г. ПО Н. Д. № 6/1987 Г., ОСНК НА ВС
Публикувано: Сборник постановления и тълкувателни решения на ВС на РБ по наказателни дела 1953-1990, стр. 32, пор. № 7
ОТНОСНО ОПРЕДЕЛЯНЕТО НА ОБЩО НАКАЗАНИЕ ПРИ СЪВКУПНОСТ ОТ ПРИСЪДИ
Чл. 25 НК
Чл. 64 НК
Чл. 66 НК
Чл. 30 НПК
Чл. 299 НПК
Чл. 304 НПК
Чл. 351 НПК
Главният прокурор на Р.Б е направил предложение, с което се иска ВС на Р.Б, ОСНК, да издаде тълкувателно решение относно приложението на чл. 30, ал. 1 и 2 НПК по въпросите:
1. Съставлява ли съществено нарушение на процесуалните правила, когато общото наказание по чл. 25 НК за няколко престъпления по влезли в сила присъди не е определено от съда, постановил последната присъда.
2. Ако се приеме, че в посочените случаи е налице особено съществено нарушение на процесуалните правила, допустим ли е преглед по реда на надзора след изтичане на сроковете по чл. 351, ал. 1 НПК и положението на подсъдимия следва да се утежни.
3. Може ли съдът да постанови изтърпяване на общото определено наказание по чл. 25 НК, когато по всички влезли в сила присъди, включени в съвкупността, осъденият е освободен от изтърпяване на наказанията по реда на чл. 64, ал. 1 и чл. 66 НК.
В предложението се посочва, че в съдебната практика по тези въпроси се дават различни тълкувания.
ВС на Р.Б, ОСНК, за да се произнесе, взе предвид следното:
1. Съгласно чл. 30, ал. 1 НПК компетентен да определи общо наказание при съвкупност от престъпления е съдът, който постановява или е постановил последната присъда. Тази подсъдност има важно практическо значение, защото този съд има най-пълни данни за съдебното минало или личността на подсъдимия, а това му дава възможност при определяне на общото наказание да приложи или не чл. 24 НК, да го освободи или не от изтърпяване на това наказание по реда на чл. 64, ал. 1 НК или чл. 66 НК. При постановяване на присъдата първоинстанционният съд съгласно чл. 299, ал. 1, т. 3 НПК е задължен да събере пълни доказателства за предишните осъждания на подсъдимия и да му определи общо наказание по чл. 23 – 25 НК. Когато е пропуснал да направи това, същият съд е длъжен съгласно чл. 304, ал. 2, т. 1 НПК с определение в открито заседание и с призоваване на осъдения да определи общото наказание по чл. 25 НК.
Разпоредбата на чл. 30, ал. 1 НПК относно подсъдността при определяне на общо наказание по няколко присъди е императивна и не може да се променя от съда. Неспазването й е съществено нарушение на процесуалните правила по смисъла на чл. 330, ал. 2, т. 2 НПК и основание за отменяване на съдебния акт на основание чл. 358, т. 2 НПК.
2. Когато определянето на общото наказание по чл. 23 – 25 НК е извършено в нарушение на чл. 30, ал. 1 НПК, е допустим преглед по реда на надзора навлезлите в сила присъда или определение и в случаите, когато е изтекъл срокът по чл. 351, ал. 1 НПК и се иска утежняване положението на подсъдимия или осъдения. Това е така, защото съдебният акт е постановен от некомпетентен съд. Срокът по чл. 351, ал. 1 НПК започва да тече от влизане в сила на присъдата или определението само когато са постановени от компетентен съд.
3. Съгласно чл. 25, ал. 4 НК, когато по една или повече от присъдите подсъдимият е бил освободен от изтърпяване на наказанията по реда на чл. 64, ал. 1 или чл. 66 НК, въпросът за изпълнението на общото наказание се решава при неговото определяне. Следователно съдът, който определя това общо наказание, е единствено компетентен да реши и въпроса за неговото изтърпяване.
Когато подсъдимият е освободен от изтърпяването на наказанията по всички присъди на основание чл. 64, ал. 1 или чл. 66 НК, съдът, който определя общото наказание, също решава въпроса за неговото изтърпяване. В тези случаи той може да постанови ефективно изтърпяване на общото наказание, наложено за всички присъди с условно осъждане, като се съобрази с миналите осъждания на подсъдимия, данните за неговата личност, с броя и степента на обществената опасност на извършените от него престъпления.
По изложените съображения и на основание чл. 51, ал. 2 от Закона за устройство на съдилищата Върховния съд, ОСНК,
РЕШИ:
1. Компетентен да определи общо наказание по чл. 25 НК за няколко влезли в сила присъди е съдът, който е постановил последната присъда.
Когато общото наказание не е определено от съда, постановил последната присъда, налице е съществено нарушение на процесуалните правила по смисъла на чл. 330, ал. 2, т. 2 НПК, което е основание за отменяване на съдебния акт по чл. 328, т. 2 НПК.
2. Срокът по чл. 351, ал. 1 НПК не намира приложение, когато общото наказание по чл. 25 НК е определено в нарушение на чл. 30, ал. 1 НПК.
3. Съдът, който определя общото наказание по чл. 25 НК, може да постанови ефективното му изтърпяване и в случаите, когато подсъдимият е освободен от изтърпяване на наказанията на основание чл. 64, ал. 1 или чл. 66 НК по всички влезли в сила присъди.