“До няколко години всяка втора стока в Света ще е китайска..” – Да, ама не! ( Петър Низамов )
Петър Низамов : Не съм съгласен, защото това го чувам от 15 години, които са повече от “няколко”… ама все още всеки предпочита немското или японското качество. Т.е. изразих се неправилно, защото всеки предпочита немските или японските марки, където и да са произведени те. И долу ще ви обясня защо първото е важното, а второ няма почти никакво значение. ( Петър Низамов )
Огромна част от стоките от първа необходимост и тези за бита са китайски, но
автомобилите, самолетите, машините в заводите, тежките машини, вкл. влекачи, камиони и т.н. са произведени в развитите страни.
Замислям се колко % от тези най-скъпи продукта на пазара и в експлоатация са китайски – Петър Низамов .
Може би в производството на тежки заводски машини имат немалък дял от пазара, обаче аз познавам един производител на пелети, които си инсталира китайски машини в завода през 2014 г. (преди 9 години) и още не може да започне да произвежда. Нещо било несъвместимо и цял завод спря. Т.е., въобще не тръгна. Не генерализирам за китайските машини, защото има и доста качествени, но едно е сигурното, че ако този мой познат си беше купил немски машини, нямаше шанс това да се случи, даже да беше попаднал на най-несъвестния производител в Германия.
В другия най-печеливш сектор – високите технологии и роботостроенето,
които безспорно са бъдещето, защото са ниско-разходно, производство със скъпо “ноу-хау”, генериращо огромни печалби, китайците имат две или три големи компании, докато старите и утвърдени немски, шведски, датски, холандски, британски, японски, южно-корейски, американски, даже понякога и френски, и италиански марки са все още най-отгоре на пазара.
Русия не я броя в този сектор, защото те са силни на пазара на суровини в линията на “копая си в двора и продавам”. Те могат да спрат някое производство или да го забавят, особено в Европа, но от това да са конкурентно-способни на високо-технологичния пазар. От там са много далече.
Но да се върнем на Китай…
Даже филиалите на големите западни и японско-корейски производители в Китай да бъдат откраднати от държавата…
Ще кажете, че те си изместима производствата в Китай и развиващите се страни…
Бойко Борисов има за много да черпи Слави Трифонов до сега
Така е!
Но даже да им откраднат филиалите, те ще имат само настоящата версия, но не и следващите поколения, защото най-важното – изобретателите на “ноу-хау”, инженерите, които ги измислят, не живеят в Китай и Китай тях няма как да ги открадне. Не може и да ги привлече, защото няма толкова пари за да наддава за тях! Но, даже да сте прави и да има парите за да наддава, произвеждащите “ноу-хау” са станали милиардери, от пари, които западната марка е направила от откритията им, живеят назапад и там правят изобретенията си. Там се чувстват спокойни за авоарите си и никога не биха рискували те да бъдат национализирани в Китай, при евентуални политически катаклизми в тоталитарната държава в бъдеще.
Така, че даже да направят национализиране, то те ще имат конкурентно-способност на високо-технологичния пазар само за известно време, докато не се изобретят нови версии, нови открития, а тогава Китай ще изостане пак.

Освен това, няма да могат да ползват марката, а тя продава, защото тя точно гарантира качеството.
Аз няма да си купя произведена в Китай камера (например), ако зад нея не стои “Sony”. В този ред на мисли, произвежданите в бившия завод на “Sony” в Китай, вече под нова марка няма да се пласират, нито така добре, нито на същата цена.
На всичкото отгоре китайците трябва да са луди за да го направят, защото Китай стана богат, когато западните компании бяха привлечени от необятните възможности на китайския пазар да работят там на място с данъчни преференции, създадени от отказалата се от стопанствената идеология на Маркс китайска комунистическа власт. И тогава тези мултимилиардни компании започнаха да плащат данъци в Китай. Така за всеки долар печалба от произвeдена в държавата им продукция се пълнеше китайската хазна. Пари, които отиваха за модернизацията на страната, която за 25-30 години се превърна в икономически гигант.
Конфискация или експроприация от страна на китайците на заводите, собственост на западни компании в Китай, би върнало икономиката им във времената на Мао.
Те са умни хора и не биха си го причинили след като извървяха този дълъг път.
Китай са най-добрите в дребните дрънкулки, ниските технологии и т.н., но парите не са там… Парите са във високите технологии, самолетостроенето, роботостроенето. Сфери, в които Китай има големи амбиции и потенциал, но още е да съвсем начална фаза на развитието му като кинетична енергия.
автор: ПЕТЪР НИЗАМОВ

Редакцията на “PetarNizamov.com” се извинява за евентуално допуснати неточности. Засегнатите лица имат право на отговор.
Последвайте ПЕТЪР НИЗАМОВ в Google Новини
Най-интересните РАЗСЛЕДВАНИЯ слушайте в подкаста на медията на “Български юридически комитет” – ЮСТИЦИЯ в Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня страницата на ПЕТЪР НИЗАМОВ във Фейсбук
Следвайте ПЕТЪР НИЗАМОВ и в Инстаграм
May I simply say what a comfort to discover somebody who genuinely knows what they are talking about over the internet. You actually understand how to bring a problem to light and make it important. More people ought to check this out and understand this side of the story. I cant believe you arent more popular because you surely possess the gift.