КАК С ПРЕПИСВАНЕ СЕ СТАВА ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ОКРЪЖЕН СЪД ПЛОВДИВ!
МНОГО ИНТЕРЕСНИ РОДНИНСКО-ЛОБИСТКО-ШУРО-БАДЖАНАШКИ ВРЪЗКИ НАМЕРИХМЕ НА ВЪРХОВЕТЕ НА ПЛОВДИВСКИЯ ОКРЪЖЕН СЪД.
Новата председателка на Окръжен съд – Пловдив – Розалия Шейтанова е съпруга на съдия Иван Шейтанов – председател на Районен съд – Асенопвград, за който сме ви говорили много . Тя реално се води негов началник, което е меко казано конфликт на интереси.
Провероихе и декларациите, оказва се, че те нямат абсолютно нищо – нито съпругът – Иван Шейтанов, нито жена му председаътелката на Окръжен съд- Пловдив – Розалия Шейтанова. И се питаме ние , как той и тя карат немски возила за над 50 бона в евро , като нямат никакви доходи освен заплатата им, която не е достатъчна да покрие дори лизинга на автомобилите им. Друг път се оправдават с богат съпруг, но тук и двамата са председатели на съдилища и двамата .
ТУК ДОЛУ са декларациите на двамата председатели на съдилищата Окръжен съд- Пловдив и Районен съд – Асеновград-. СЪПРУЗИ !!!
IvanGeorgievShejtanov09052019 IvanGeorgievShejtanov11052017 IvanGeorgievShejtanov14012019 IvanGeorgievShejtanov090520191 IvanGeorgievShejtanov140120191 RozalijaKrasimirovaShejtanova02102019 RozalijaKrasimirovaShejtanova03052017 RozalijaKrasimirovaShejtanova09052019 RozalijaKrasimirovaShejtanova12032019 RozalijaKrasimirovaShejtanova17042018 RozalijaKrasimirovaShejtanova19122017 Декларация Декларация1 Декларация2
Розалия Шейтанова стана известна печално след като подари спортни присъди на ромите, били, душили и обрали баба Дона !
Виж ТУК.
ДОЛУ Е ВИДЕОТО НА ПРЕМАЗАНАТА ОТ БАНДАТА РОМИ БАБА.
За благодарност ВСС я повишават в съдия с ранг на съдия във ВКС и ВАС през 2015г.
Днес същата Розалия Шейтанова е в конкурсната комисия – назначава съдии като присъства в комисията за изпитване !
Предполагаме , че ще назначи и внучка си в съдебната система ! И как е възможно доказани кадровици да участват при изпитването на съдиите и да ги оценяват ??? Защо е кадовик ли? Четете надолу !
В Пловдивски съдебен окръг – бастион на фракцията на Пеевски, Борисов , Гешев и Цацаров в съдебната система, стават доста странни неща , но там със сигурност едноличен господар е Пеевски, а не Прокопиев и Лозан Панов!
Историята !
Неочакваното назначение на Розалия Шейтанова за председател на Окръжен съд – Пловдив не мина без грандиозен скандал !
Тя беше хваната, че е преписала дословно концепцията си от предния председател – Веселин Хаджиев, който случайно беше единствения опонент (кандидат) за председател на Окръжен съд Пловдив. И пак “случайно” той се отказа преди избора ! Не ви ли прилича на нагласен схема. По същата схема , по която ни пекат нас обикновените данакоплатци в съдебните уреждения, окупирани от такива.
Работата поне за нас е ясна като бял ден !
Случайно са се събрали Цацаров, Гешев, Борисов и Пеевски и са решили новията председател на Окръжен съд – Пловдив да е пак техен човек и да не се поемат никакви рискове да изтърват кокала.
И да не забравяме, че предишния председател – Веселин Хаджиев е наследник на Сотир цацаров на мястото на председател на Окръжен съд – Пловдив, който след като стана главен прокурор по предложение на Цветан Цветанов оваканти мястото.
И така, след като са се срещнали са се разбрали да сложат друг техен човек за следващия мандат за да не се набиват на очи с три поредни мандата на Хаджиев, но тъй като според нас г-жа Розалия Шейтанова е била поредната “Проста кърджалийска п…а” в обкръжението на Борисов е трябвало да накарат Веселин Хаджиев да напише една концепция, с която да участват и двамата, като така да симулират конкуренция, демокрация и плурализъм за пред хората и съгласно уговорката , Хаджиев да се откаже точно преди избора, и да остане само тя – Розалия Шейтанова.
Не ви ли напомня на същия сценарий , по който избраха Гешев – единствен кандидат ! И което предизвика и продължава да предизвиква критиките на Европейската Комисия .
Доказатлство, че Пловдивският съд е бастион на ГЕРБ, Пеевски и Гешев/Цацаров е че преди избора Лозан Панов ( водач на другата фракция – на Психо-десните, Сорос, Америка за България и Прокопиев) путува по спешност да убеждава съдиите да гласуват за друг кандидат, който всъщност дори не получава номинация от съдиите в Окръжен съд – Пловдив. Всички до един номинират протежетата на Пеевски и ГЕРБ, явно с ясното съзнание, че те всъщност представляват един и същи човек и едни и същи лобистки интереси.
Особено доказателство от свой виде е фактът, че Пеевските медии – БЛИТЦ скочиха да защитават съдиите в Пловдив, който според тях можели да изберат който си поискат без да им се държи сметка. така разбирали те тяхната независимост. Никой да не им казва нищо за нищо. Даже законът…
Но пък при проверката на концепцията на кандидата Розалия Шейтанова са открити съществени съвпадения с концепцията на кандидата Веселин Хаджиев, подадена през април 2018 г.?!
Но пък при проверката на концепцията на кандидата Розалия Шейтанова са открити съществени съвпадения с концепцията на кандидата Веселин Хаджиев, подадена през април 2018 г.?! Съвпаденията в текстовете на двете концепции са толкова фрапантни, че могат да се извършат единствено с операцията „копи-пейст“ на текста от едната концепция и пренасянето му в другата концепция. Проверяващите се съмняват, че тя изобщо е авторът. И се чудят дали кандидатът Шейтанова има собствени идеи и дали е наясно с копираните идеи, защото при пренасянето на текста не са извършени дори корекции на пунктуационните грешки – на места абзаците започват с тире, на други липсва, а на трети им думи, като в средата на общото словосъчетание присъства главна буква. Така за първи път пред Съдийската колегия ще се изправи кандидат, желаещ да заеме ръководната длъжност на третия п Окръжен съд в страната, който се явява с „копи-пейст” концепция на друг кандидат. А магистратите се питат дали тази д просто поредната „калинка”, която ще бъде пробутана на висок пост. Освен това съдиите в Общото събрание на Окръжен съд – Пловдив, проведено на 19.06.2020 г., за първи път провеждат тайно гласуване за кандидатите и част от изказванията са за това, че съдиите не следва да се крият и страхуват от изразяване на мнение или вота си. Говори се и за това, че кабинети на съдиите са обикаляни предварително, за да им се обяснява какво трябва да бъде направено на това събрание. Тези действия, както и копираната концепция на кандидата, явно водят и до извода, че на събранието е оказан съществен натиск да бъде подкрепен този кандидат. До този момент в историята на ВСС е имало само два случая на констатирано преписване от кандидати за ръководители абзаци от други концепции, но те са претърпявали неуспех. За първи път обаче явно става дума за дословно преписване концепция. Съдийската колегия на ВСС е крайно време да се намеси решително!
Разбира се, че ВСС не се намеси решително, те се намесват решително само, когато трябва да защитят свои хора, както когато например адвокат Петър Низамов от Бургас беше осъдил няколко пеевски сайта. Тогава ВСС вместо да защити съдията, който беше подложен на публичен линч и унижение, обиди и всичко от репертоара на СИК-аджията Бойко , те го заведоха на дисциплинарна комисия защото решил по вътрешно уибеждение , по закон, но в техен уьърб.
След това публично нахокване на съдия Калин Кунчев от Бургас, който между другото не за пръв път скача на пеевските лобисти, защото още като младши съдия пише особено мнение срещу решние на тогава още съдията Сотор Цацаров. Та след това, делата на адвокат Низамов срещу пеевските медии в Бургас се разпределниха “случайно” на един и същи съдебен състав в следващата инстанция – Бургаски Окръжен съд и нещата “си отидоха на мястото” . Всички осъдителни решнеия срещу техните медии : Бургас НЮз (Милен Димитров – досетата Червеи) , Бургас иНфо (ГЕРБ и кмета Димитър Николов) , Е- Бургас (БСП-Бургас и покойника Мосинов) , Флагман.бг (Валери Симеонов и Катя и Валентин Касабови) …. бяха оправдани …
Другата възможност пък е съдия Хаджиев да се отказал да се кандидатира под натиск, след което просто казал на “неговите хора” в съдийската колегия на ПОС , че на негово място ще е Ропзалия Шейтанова , а това всуъщност е той, всъщност е цацаров, всъщност е ППеевски и Бойко Борисов. В такъв случай е дал просто концепцията си на Шейтанова, която явно няма свое мнение и подопбно на колаборантското БЗНС по време на Бай Тошо е приела концепцията на предшественика си. Ето за такава независимост и демокрация става дума в Пловдивския окръжен съд. Показват им кой е техния човек и после се гласува под строй. Та нали те са си ги назначавали тези съдии…
ХРОНОЛОГИЯ :
17 април 2013
Шефът на съда, оправдал Цветанов за клевета,
може да бъде повишен
Пловдивските съдии имат друг фаворит за окръжния съд в града, но ВСС
клони към Веселин Хаджиев
Председателят на Пловдивския районен съд
(ПРС), оправдал ексвътрешния министър Цветан
Цветанов по делото за клевета, заведено от
съдия Мирослава Тодорова, е фаворит за
ръководния пост в Окръжен съд – Пловдив,
овакантен от Сотир Цацаров, който на 20
декември м.г. бе избран за главен прокурор.
Макар че Веселин Хаджиев няма нито един
работен ден във втория по големина окръжен съд
в страната, той се ползва с подкрепата на поголямата част от членовете на Висшия съдебен
съвет (ВСС), сочат източници от съдебната
система.
Името на Хаджиев се завъртя в пловдивските медии като вероятен претендент за ръководния пост на
окръжния съд веднага след като Цацаров, който пък бе смятан за предпочитания кандидат на ГЕРБ,
спечели конкурса за главен прокурор.
Преди това Цацаров бе изслушан от ВСС и в отговор на въпрос призна, че Хаджиев му епредоставил
достъп до делото за клевета срещу Цветанов още преди то да бъде разпределено на съдия-докладчик.
“Прочел съм го, помолих председателя на Районния съд (Веселин Хаджиев – бел.ред.) да ми го
представи. Най-малкото заради съществения медиен и обществен интерес. Прочитането е било преди да
е определен съдията-докладчик. От там насетне той е работил повече от самостоятелно”, заяви
настоящият главен прокурор на 20 декември м.г. преди да събере категорична подкрепа от кадровиците в
съдебната власт.
Въпросното дело бе решено в полза на Цветанов в края на октомври 2012 г. от зам.-председателя на
Районния съд в Пловдив Екатерина Роглекова, след като Върховният касационен съд (ВКС) го прати там
заради факта, че Тодорова е съдия от софийския район и е била зам.-председател на Софийския районен
съд, който първоначално трябваше да го разгледа.
Предстои казусът да бъде разгледан на втора инстанция именно от Окръжния съд, който Цацаров
доскоро оглавяваше.
В едно от предварителните изслушвания пред ВСС той дори сподели, че колегите му в Пловдив били
сигурни, че делото за клевета срещу Цветанов ще бъде разпределено точно в техния район.
“Аз не мога да влия на върховните съдии. Ако трябва да съм честен, председателят на Районния съд
(Веселин Хаджиев – бел.ред.) беше човекът, който ми каза: “Ще видиш, че това дело ще дойде при нас.
Помни ми думата.” И то така се случи”, заявява настоящият главен прокурор пред Етичната комисия в
съдебния съвет, видно от стенограмата от изслушването му няколко дни преди избора.
9.10.2020 г. Шефът на съда, оправдал Цветанов за клевета, може да бъде повишен – Mediapool.bg
https://www.mediapool.bg/shefat-na-sada-opravdal-tsvetanov-za-kleveta-mozhe-da-bade-povishen-news205389.html 2/2
Предвид очевидно близките отношения на Цацаров с Хаджиев и огромната подкрепа, която първият
събра като кандидат за главен прокурор, изборът на нов председател на Пловдивския окръжен съд
изглежда предизвестен, подобно на процедурите за шефове на Върховния административен съд (Георги
Колев – бел.ред.) и на Софийския градски съд (Владимира Янева – бел.ред.), коментираха
пред Mediapool магистрати в сряда. И в двата случая имената на избраните впоследствие съдебни
ръководители бяха обвързани в публичното пространство с очакванията, че ще спечелят заради
близостта си с бившите управляващи и по-конкретно с бившия МВР шеф Цветанов.
В същото време другият кандидат – Симеон Захариев, е подкрепян от цялото ръководство на
Пловдивския апелативен съд (ПАС), където в момента е командирован.
“Намираме, че кандидатурата на Симеон Захариев е по-подходяща. Тя се отличава, от една страна, с
дългогодишната му принадлежност към органа, изборът на чийто ръководител предстои. Симеон
Захариев е съдия в Окръжен съд – Пловдив от десет години и познава отлично съда, както от
професионална, така и от организационна гледна точка. Запознат е с кадровия потенциал и личните
качества на всички съдии и служители, с по-голяма част от които има личен и непосредствен контакт, като
работи отлично в този екип.
От друга страна съдия Захариев притежава и разнообразен организационен и управленски опит. Същият
две години е бил част от ръководството на Окръжен съд – Пловдив, през който период организацията на
работа в Търговското отделение, ръководено от него, бе на много високо ниво. Към това следва да се
добави несъмнено и опита му като зам.-административен ръководител в районен съд”, се казва в писмо
от ръководството на ПАС, качено на сайта на ВСС.
Те определят и Хаджиев като много добър професионалист, но изтъкват факта, че никога не е работел в
Окръжен съд – Пловдив. Той започва работа като съдия в ПРС през 2000 г., като 4 години по-късно вече е
него председател, какъвто е и до днес.
Съмненията за пореден нагласен избор се засилват и поради обстоятелството, че конкурсът за
председател на Пловдивския окръжен съд приоритетно е изтеглен пред други, открити по-рано през 2012
г. Такъв е случаят с надпреварата за поста на председател на Районния съд в Сандански, която така и не
е завършена. Ръководният пост там бе овакантен през миналата есен от Димитър Узунов, който бе избран
за член на ВСС от парламентарната квота.
18.04.2013
Изборът на наследника на Цацаров в Пловдивския Окръжен съд се превърна във фарс. Протежето на ГЕРБ – Веселин Хаджиев е новия председател.
Въпреки подкрепата на апелативните съдии за Симеон Захариев, ВСС избра другия кандидат.Висшият съдебен съвет очаквано посочи за шеф на Окръжния съд в Пловдив близкия до главния прокурор Сотир Цацаров Веселин Хаджиев. С огромно мнозинство от 19 гласа (дори повече отколкото гласуваха за новия обвинител № 1) членовете на съвета предпочетоха наследникът на Цацаров да бъде съдия без нито един трудов стаж на окръжно ниво. Хаджиев, който днес впечатли мнозинството във ВСС, досега бе шеф на Районния съд в Пловдив.
Конкурентът му – Симеон Захариев е окръжен съдия от 10 години, а от 2011 година е командирован в Апелативния съд в града. Освен това кандидатурата му бе подкрепена от цялото ръководство на Апелативния съд в областния град с мотив, че отлично познава работата на окръжния съд. Съдиите посочват, че колегата им успешно е ръководил Търговското отделение на съда, бил е заместник-районен съдия в Пловдив. „В този смисъл приемаме, че той е по-познатата, по-предвидимата и в този смисъл по-приемливата и по-подходяща кандидатура за длъжността”, заключват апелативните съдии.
Въпреки това след близо два часа изслушване на всеки кандидат, членовете на съвета предпочетоха да повишат шефа на Районния съд. Името му нашумя след като през декември Сотир Цацаров призна, че е чел делото за клевета, заведено от бившия шеф на Съюза на съдиите Мирослава Тодорова срещу ексвътрешния министър Цветан Цветанов, преди то да бъде разпределено на съдия-докладчик.
„Прочел съм го, помолих председателя на Районния съд (Веселин Хаджиев – бел.ред.) да ми го представи. Най-малкото заради съществения медиен и обществен интерес. Прочитането е било преди да е определен съдията-докладчик. От там насетне той е работил повече от самостоятелно“, каза тогава бъдещият главен прокурор, с което на практика доказа „сивите” правомощия на административните ръководители в системата.
Хаджиев се прочу и с пророческите си способности, след като Цацаров призна, че му споделил: „Ще видиш, че това дело ще дойде при нас. Помни ми думата.“ И то така се случи“, заключи Цацаров през декември.
Именно в подопечната институция на Хаджиев Цветанов бе признат за невинен от зам.-председателя на съда Екатерина Роглерова, която преобърна практиката на ЕСПЧ и постанови, че министърът изказал мнение като гражданин. Така новият председател на Окръжния съд в Пловдив ще се сблъска за втори път с делото Тодорова-Цветанов, тъй като защитата на съдийката обжалва оправдателната присъда и делото попадна в горестоящия съд.
В концепцията си Хаджиев е заложил създаване на регистър за отводите на съдиите по делата, тъй като според него много негови колеги не мотивират отводите си или ги мотивират с общото „предвид създавадената обществено мнение по отношение на конкретен съдия или цял съд”.
В същото време е публично известно, че по делото за клевета в Цветанов съдиите от Окръжния съд се отвеждат от няколко месеца и затова процесът не може да започне.
Хаджиев спомена и конкретния процес. Кандидатът обясни, че случайното разпределение на делото е проверявано от инспектората, който излязъл миналата седмица с акт, че няма нарушения. Остана без коментар констатацията от доклада на ВСС, че случайното разпределение може да е неслучайно и за това да не остава следа.
В подкрепа на фаворита на Цацаров се изказаха трима от членовете на съвета, които посочиха стандартните похвали. Димитър Узунов заяви, че Хаджиев бил един от създателите на Форума на съдилищата (на чиито форум миналата година присъства и вътрешният министър Цветанов, като началото на събитието дори закъсня, за да изчака пристигането му), бил участник и в магистратския съвет към Министерството на правосъдието. Организацията в Районния съд в Пловдив, според Узунов, била великолепна. Именно този съд бил най-проверяваният от Инспектората. Милка Итова пък обясни, че като бивш инспектор била впечатлена, че въпреки голямата си натовареност съдиите в там работят ритмично, благодарение на организацията и изключителните професионални и административни умения на Хаджиев. Михаил Кожарев добави, че концепциите на двамата кандидати били сходни и за тях постът е предизвикателство, защото ще заварят „една добре подредена къща”. Кожарев посочи, че се застъпва за Хаджиев заради „иновативните му виждания” и заради това, че е отчел конкретните слабости в работата на окръжния съд.
В подкрепа на Захариев взе думата шефът на ВКС Лазар Груев, който започна изказването си с уточнението, че този избор на ВСС е от особено значение заради „мястото, значението и интензитета на работа” на съда, както и заради „досега достигнатото ниво”. Груев отбеляза, че рядко се случва цялото ръководство на горестоящ съд да изрази подкрепата си към една от кандидатурите за поста. Председателят на Върховния касационен съд заяви, че ще се солидаризира със становището на съдиите от Пловдив, в което е записано, че Симеон Захариевв няма нито един отменен съдебен акт в последните години. Напомни и, че магистратът е преминал всички нива в съдебната система. Груев разказа също, че преди известно време зам.-председателят на ВКС го попитал дали да не покани съдия Захариев да бъде командирован в касационния съд. Съдията обаче отказал с довода, че предпочита да работи в Пловдив, а и сметнал, че заради командироването си в апелативния съд в Пловдив втора командировка във ВКС би създала лошо впечатление на колегите му от системата.
Калин Калпакчиев бе единственият член на съвета, който обоснова предпочитанията си за Симеон Захариев, който по думите му, имал няколко предимства – по-дълъг опит в системата, отличните му резултати като съдия и разнообразието от дела, които е разглеждал, включително като окръжен съдия. 10-те години работа в Окръжния съд пък биха създали „дух на доверие” в колегите му, ако той оглави съда. Калпакчиев подчерта, че според него преминаването от една административна длъжност веднага на друга не е добра практика в съдебната система и създава „съдебна номенклатура” (бел ред. от шеф на районния съд Хаджиев става шеф на окръжния). Освен това, според него, води до изчерпване на енергията за промяна.
Колегите му обаче очевидно не бяха съгласни и 19 от тях подкрепиха фаворита на Цацаров, без да намират за нужно да обяснят защо избират районен съдия за административен ръководител на съдии от висшестоящата съдебна инстанция. Само шестима гласуваха за кандидатурата на Захариев.
Подмяната на измененията в Конституцията, чиято цел бе да разкачат кадровите решения за съдиите от прокурорите и да гарантират независимост на съда и минимална отчетност на прокуратурата, предизвика възмущението на съдийската общност. Десетки съдии с тоги излязоха пред Съдебната палата в София и настояха за реална съдебна реформа, а безпрецедентният протест бе последван от ден на отворените врати в съдилищата в цялата страна. И докато в София съдийският протест бе посрещнат от граждани със скандирания “Достойни сте” и “Ние сме зад вас”, то в другите големи областни градове сякаш съдийското недеволство не съществуваше.
Бърза справка в сайта на Съюза на съдиите, чиято бе инициативата съдиите да отворят съдебните зали и да говорят с гражданите за необходимостта от реформа в управлението на системата, показва, че освен в София акцията е подета в още 10 града – Благоевград (в Окръжния и Районния съд), Враца, Габрово (съвместно със съдии от Севлиево и Дряново), в районните съдилища в Лом, Луковит, Нови Пазар, Разлог и Своге, в Окръжните съдилища в Русе и Търговище.
Знакът на правосъдието – везната, не се появи нито в Пловдив, нито във Варна, Бургас или Велико Търново, където се намират останалите апелативни съдилища. Липсата на активност сред съдииите там не е просто случайност, а резултат от дългогодишната кадрова политика по целесъобразност на Висшия съдебен съвет (ВСС), обяснена в изказване на Румен Боев в края на миналата година. На 17 декември по време на дискусията по избора на председател на Софийския апелативен съд (САС) Боев се опита да убеди колегите си, че Съветът има практика да не избира кандидати за административни ръководители на съдилищата, подкрепени от редовите съдии. Богата практика кадровият орган да инсталира председатели на съдилища действително има и именно в нея се крие разковничето на оглушителната липса на реакция от страна на съдиите в областните градове. Председатели, избрани с предварителни договорки, спуснати от лобитата във ВСС, не биха могли да акумулират реформаторската енергия на редовите съдии, защото изборът им цели точно обратното – гарантирано послушание на съдиите в цели апелативни райони.
В мандата на този ВСС, доминиран от главния прокурор Сотир Цацаров и председателя на Върховния административен съд (ВАС) Георги Колев, бяха избрани ръководителите на Апелативните съдилища в Пловдив, Варна, Велико Търново и Бургас за следващите пет години. А конкурсите преминаха под знака на предварително известни фаворити и съмнения около кандидатите, които проформа бяха проверени и не получиха ясен отговор.
Районът на главния прокурор
В средата на април 2013 г. ВСС трябваше да избере наследник на Сотир Цацаров на поста председател на Окръжния съд в Пловдив. В конкурса участваха двама кандидати – окръжният съдия Симеон Захариев, командирован по предложение на апелативните съдии в Апелативния съд в Пловдив, и тогавашният председател на Районния съд в града Веселин Хаджиев.
Какво се знаеше за кандидатите? Съдия Хаджиев бе фаворит за поста, близък до главния прокурор, и известен най-вече с факта, че бе занесъл в качеството на председател на Районния съд на ръка на Цацаров, тогава председател на Окръжния съд, делото за клевета, заведено от съдия Мирослава Тодорова срещу бившия вътрешен министър Цветан Цветанов още преди процесът да бъде разпределен на съдия-докладчик в Районния съд. Нарушението нито бе забелязано, нито санкционирано от ВСС. Съдия Захариев бе подкрепен от цялото ръководство на Апелативния съд в Пловдив, от чието становище ставаше ясно, че кандидатът няма нито един отменен съдебен акт, работил е 10 години в Окръжния съд, отлично познава работата му, бил е ръководител на Търговското отделение, а преди това е бил зам.-председател на Районния съд в Пловдив. С други думи – съдия, израствал последователно по инстанциите, за чиято кандидатура апелативните съдии посочват, че е “по-познатата, по-предвидимата и в този смисъл по-приемливата и по-подходяща” за длъжността.
Зад съдия Захариев застава и тогавашният председател на ВКС Лазар Груев, който припомни на членовете на ВСС, че преди известно време зам.-председателят на ВКС го попитал дали да не покани съдия Захариев да бъде командирован в касационния съд заради отличната му работа. Съдията обаче отказал с довода, че предпочита да работи в Пловдив, а и сметнал, че заради командироването си в апелативния съд в Пловдив втора командировка във ВКС би създала лошо впечатление на колегите му от системата.
Председателят на Районния съд Веселин Хаджиев, който не е работил никога на окръжно ниво е подкрепен от члена на Съвета Димитър Узунов (избран от парламентарната квота по предложение на РЗС и за когото в изтеклите записи по скандала “Яневагейт” бившата председателка на Софийския градски съд (СГС) казва, че е човекът на премиера Бойко Борисов в съвета и заедно с Ясен Тодоров са най-оправните). Той изтъква като негово преимущество факта, че съдията е един от създателите на Форума на съдилищата (на чиято конференция присъства и вътрешният министър Цветанов, като началото на събитието закъсня, за да изчака пристигането му). Милка Итова, избрана от съдебната квота, изтъква прекрасната организация в районния съд. Михаил Кожарев, бивш зам.-главен прокурор, избран от прокурорската квота, се изказва ласкаво за Хаджиев заради “иновативните му виждания” и заради това, че е отчел конкретните слабости в работата на окръжния съд.
Изборът протича безпрепятствано – за Хаджиев гласуват 19 от членовете на ВСС, пренебрегвайки липсата му на опит като окръжен съдия и становището на съдиите от Апелативния съд.
Една година по-късно изборът за председател на Апелативния съд под индиго копира този за окръжния. В конкурса се явяват досегашният председател на Пловдивския апелативен съд Георги Чамбов и зам.-председателката на Окръжния съд и ръководител на Наказателното отделение Магдалина Иванова (преди Хаджиев да бъде избран за титуляр, съдът временно се управлява от Иванова). Съдийката е дългогодишна заместничка на председателя на Окръжния съд Сотир Цацаров.
По време на изслушването и дискусията преди избора нито един член на Съвета не отправя критики към начина, по който съдия Чамбов е организирал работата в апелативния съд, но за сметка на това са зададени серия от тенденциозни въпроси, от които става предварително ясно, че Апелативният съд (който е шапка на 6 окръжни и 27 районни съдилища) ще има нов председател. Особено впечатление в конкурса правят разликите в концепциите на Чамбов и Иванова. Тази на съдия Чамбов е фокусирана върху разрешаване на въпросите с натовареността на съдиите и усъвършенстване на организацията, докато съдия Иванова се концентрира върху архитектурни планове – изграждане на стълбище в съда, преграждане на зали, както и съкращаване на един щат за шофьор. Иванова планира и спорни решения – да съкрати щата на един от заместниците на председателя и да смени системата за случайно разпределение на делата с компрометираната “LawChoice”. За промяната липсва сериозна обосновка.
Съвсем очаквано съдия Иванова получава подкрепата на лобито на Цацаров, като аргументи изтъкват Незабравка Стоева (бивш инспектор, избрана от Народното събрание по предложение на БСП), според която съдийката е “добър познавач на материята, която работи”, и Димитър Узунов, който констатирал, че “е много дейна” и открил в нея “голяма доза инициативност”. Изборът на съдия Иванова е поредният, в който председателят на ВКС Лазар Груев е бламиран от ВСС. Груев се изказва в подкрепа на Чамбов и се обръща към кадровиците с призив да му гласуват втори мандат заради добрата организация в съда, професионализма и спокойствието му.
Няколко месеца по-рано ВСС назначава и друг “външен” председател в Пловдив. Административният ръководител на Районния съд в Асеновград Иван Калибацев печели конкурса за шеф на Районния съд в Пловдив, а по време на дискусията единствено Калин Калпакчиев задава резонния въпрос защо нито един от 50-те съдии в районния съд не е издигнал кандидатурата си за поста. Калпакчиев е скастрен от главния прокурор Сотир Цацаров, а Калибацев, за когото от месеци се знае, че ще оглави съда, е избран с 16 гласа. Фамилията му е добре известна в Пловдив – чичо му Борис Калибацев е едър бизнесмен в района, като притежава бившия завод за консерви в града.
Равносметката за съдилищата в Пловдив показва, че съветът избира магистрати без ден стаж на съответното ниво или външни за съда, който оглавяват, но пък ползващи се с подкрепата на главния прокурор.
Маловажните съмнения
Протичането на конкурсите за председатели на съдилища във Варна повтаря спецификата на тези в Пловдив. Изтрелването на председатели нагоре в йерархията продължава и с избора за председател на Апелативния съд във Варна, а единствената разлика е свързана с характера на възникналите сериозни съмнения за професионалните и етични качества на фаворитите. В конкурса участва редовият съдия от Апелативния съд Вилиан Петров и досегашният председател на Окръжния съд в града Ванухи Аракелян, която също до този момент никога не е работила като апелативен съдия. Съдия Аракелян е член на Форума на българските съдилища, има дългогодишен опит като председател – от 1991 г. е съдия в Районен съд – Варна, а от 1994 г. до 1996 г. е зам.-председател на съда и председател на Брачна колегия. От октомври 1996 г. е съдия в Окръжен съд – Варна (ВОС), негов зам.-председател и ръководител на Търговско и фирмено отделение, а към момента на конкурса – два мандата председател на ВОС. Пред 2003 г. Аракелян е издигната за кандидат за кмет на морската столица от СДС, но не печели изборите.
Изборът протича на фона на сериозни съмнения за конфликт на интереси при съдия Аракелян. Няколко месеца преди конкурса вестник “Капитал” публикува информация, че председателят на ВОС е взела изключително изгоден кредит от Корпоративна търговска банка (КТБ), която поначало не работи с физически лица, три месеца, след като е преместила сметките на съда от “Уникредит Булбанк” в “КТБ”. Съвпадението на събитията и необичайно изгодните условия за кредитополучателката (нисък процент лихва и гратисен период от 8 години) създават съмнение за конфликт на интереси и за нарушаване на етичните правила на магистратите. Тези факти не впечатляват Етичната комисия, която мълчи близо три месеца след публикацията.
В крайна сметка, без да влиза в подробности по случая, от ВСС формално заключава, че съдия Аракелян е действала по правилата, тъй като била отразила кредитите в декларациите си по Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, но не коментира дали има нарушение на етичните правила предвид съвпадението на събитията около преместването на сметките на съда в КТБ и получаването на изключително изгодния кредит. Не коментира и въпроса може ли съдия да се ползва от такова преференциално третиране.
По време на дискусията преди избора председателят на Етичната комисия Ясен Тодоров и главният прокурор Сотир Цацаров ясно дават да се разбере защо проверката по разследването на “Капитал” е протекла проформа – според двамата въпросите към съдия Аракелян относно казуса “КТБ” са “унижаващи” за нея и са възникнали след целенасочена медийна кампания срещу ВСС и определени председатели на съдилища.
Два месеца по-късно покрай избора на наследник на Аракелян на поста председател на Окръжния съд във Варна излизат редица подробности по организацията на доскоро ръководения от нея съд. В конкурса участват редовият съдия от Окръжния съд Даниела Христова, досегашният председател на Варненския военен съд Светлозар Георгиев и фаворитът за поста – ръководителят на Търговското отделение на ВОС Марин Маринов, и.д. председател на съда и близък до Аракелян.
В концепцията си съдия Христова изтъква редица проблеми в организацията на съда – неравномерна натовареност на съдиите и нарушаване на случайния избор по дела в Гражданското отделение. Тези въпроси са игнорирани, а съветът не счита за нужно да обсъди и друг важен въпрос – проверки на ИВСС показват, че в ръководеното от Марин Маринов Търговско отделение случайното разпределение на делата е заобикаляно по казуси, свързани с “Петрол Холдинг”. Констатациите на инспектората сочат, че Маринов не е създал организация, която да възпрепятства страните да си избират съдия, а в един от проверените случаи – сам е участвал в познатата схема за заобикаляне на случайния избор на съдия чрез подаването на множество искови молби с еднакви страни и еднакъв предмет на спора. Няколко месеца преди конкурса в съда възниква и друга спорна ситуация – заведени са поредица от нови дела, свързани с “Петрол Холдинг”, по които съдиите от Търговското отделение на съда изведнъж се отвеждат колективно…с определение на ръководителя на отделението Марин Маринов. Само няколко месеца по-късно същите търговски съдии вече не виждат пречки да гледат дела на “Петрол”.
Изслушването на кандидатите за председател на ВОС във ВСС пък се превръща в публична саморазправа със съдия Христова, която дръзва да опише проблемите в съда. Атаката е подхваната от Ясен Тодоров, избран от парламентарната квота, по предложение на “Атака”) и Димитър Узунов, които вадят откровени компромати срещу съдийката, а Галя Георгиева дори си позволява да коментира съдебен акт на другия кандидат – Светлозар Георгиев. След серия суперлативи към съдия Маринов и тотално игнориране на проблемите в съда, той оглавява ВОС.
В края на 2014 г. ВСС завършва цикъла избори във Варна с този на председател на Районния съд в града. Единствен кандидат за поста е досегашният административен ръководител на съда Ерна Павлова. Съдийката има има две години стаж като редови съдия, три години като зам.-председател и пет години като началник. Изслушването на съдия Павлова преминава безопасно за нея, въпреки че от писмо на редови съдия в съда и констатации на ИВСС става ясно, че в ръководения от нея съд са констатирани нарушения на случайното разпределение на делата, преразпределяне на дела на други съдебни състави със заповед на Павлова, неравномерна натовареност на различните състави в съда. В акта на инспектората пък е посочено, че е необходимо правилата за случайно разпределение в съда да бъдат детайлизирани, преразпределението на дела чрез заповеди на председателя трябва да бъде ограничено, а протоколите за избор на съдия-докладчик да бъдат прилагани по делата за преодоляване на съмненията за заобикаляне на случайното разпределение. По време на избора има и висяща проверка по сигнал на трима съдии от РС-Варна за нарушаване на случайното разпределение на делата.
Изборът се превръща във фарс, след като тайното гласуване за единствения кандидат показва, че съдия Павлова получава 12 гласа “за”, два “против”, а петима се въздържат. Резултатът, изписан на електронното табло, е последван от гробна тишина в залата, в която заседават кадровиците. Обажда се Димитър Узунов, който заявява, че се е объркал при гласуването, затова представляващата ВСС Соня Найденова обявява, че ще има прегласуване. Вторият път носи усех за съдия Павлова, която получава 16 от гласовете на кадровиците, само един гласува “против”, двама се въздържали се. Елементарната сметка показва, че четирима членове на ВСС са променили вота си след объркването, а обяснението на рязката смяна на становищата на част от Съвета, не може да бъде друго освен предварителна уговорка Павлова да бъде преизбрана.
Двойните стандарти на почит
През юли ВСС избра и председател на Апелативния съд в Бургас. Единствен кандидат за поста бе съдийката от апелативния съд и бивш зам.-министър на правосъдието в първия мандат на ГЕРБ Деница Вълкова. Изборът бе отложен няколко месеца преди това заради заболяване на кандидатката, а междувременно на обсъждането на проектопромените в Закона за съдебната власт в Бургас с министър Христо Иванов съдия Вълкова подробно излага съображенията си защо не подкрепя разделянето на ВСС на съдийска и прокурорска колегия. Освен това Вълкова застъпва и официалното становище на кадровия орган, че промени в Конституцията могат да бъдат правени само от Велико Народно събрание.
Изборът бе запомнен с поредното бламиране на председателя на ВКС Лозан Панов, който подробно изложи мотиви защо няма да подкрепи Вълкова за поста. По думите му кандидатката не притежава достатъчно административен опит, в концепцията й липса визия за развитието на целия апелативен район, а освен това е участвала в съдебния състав, произнесъл осъдителната присъда срещу бургаската журналистка Катя Касабова, която е станала причина за осъждането на България в съда в Страсбург. Въпреки това съдия Вълкова е подкрепена от 17 от членовете на ВСС, а кариерата й в изпълнителната власт бе изтълкувана положително за разлика от тази на съдия Нели Куцкова (зам.-министър на правосъдието през 1997 г.), която два пъти участва в конкурса за председател на Софийския апелативен съд и бе обявена за политически зависима от председателя на Етичната комисия Ясен Тодоров.
Отказът на кадровиците да се съобразяват със становищата на председателя на ВКС и безусловното съобразяване с волята на главния прокурор ясно проличава и при избора на председател на Апелативния съд във Велико Търново през май тази година. В конкурса участват редовият съдия от съда Галя Маринова и зам.-председателят на Окръжния съд във Велико Търново Янко Янев. Галя Маринова получава силна подкрепа от председателя на ВКС Лозан Панов, който изтъква, че тя е била административен-ръководител на Районен съд Габрово, след това съдия в Окръжен и Апелативен съд Велико Търново и зад кандидатурата й стоят съдиите от Апелативния съд. Освен това, сочи тогава Панов, концепцията й не е “толкова декларативна”, колкото на другия кандидат и предлага “конкретни и комплексни идеи” за управлението на съда. Галина Карагьозова, Юлия Ковачева, главният съдебен инспектор Теодора Точкова също се изказват позитивно за съдия Маринова.
Очаквано зад външния за съда кандидат Яне Янев, който работи в долната инстанция, застават председателят на ВАС Георги Колев (избран за председател на върховната административна инстанция с подкрепата на ГЕРБ без да е решил нито едно административно дело), Димитър Узунов, Васил Петров (избран от парламентарната квота по предложение на ДПС и дядо на детето на депутата Делян Пеевски) и Светла Петкова (избрана от парламентарната квота по предложение на ГЕРБ), въпреки сериозните съмнения в етичното му поведение като председател на Районния съд в Дряново. Историята е докладвана по време на заседанието от Галина Карагьозова и от нея става ясно, че като председател на Дряновския съд Янев е преназначил на длъжност съдебен архивар жената, с която живее на семейни начала – Наташа Христова, в съда, тя се издигнала до административен секретар и участвала в атестирането на сестра си (също назначена в администрацията на съда) и я предложила за допълнително материално стимулиране. Докладът на Карагьозова предизвиква светкавична ответна реакция на главния прокурор Сотир Цацаров, който буквално й се разкрещява и я обвинява в опит за дисквалифициране на един от кандидатите. “Дотук ли стигнахме г-жо Карагьозова? Айде да стигнем до данъчните му оценки. Нямам никакво съмнение в подхода ви към хората и в подхода ви на тази маса”, коментира Цацаров без да засегне основния въпрос за етичните качества на съдия Янев, който е избран с 14 гласа за председател на Апелативния съд във Велико Търново.
Диктовката на главния прокурор над членовете на ВСС постига резултати и през май 2014 г., когато кадровиците отново бламират председателя на ВКС и назначават след осъщественото с помощта на прокуратурата детрониране на въвлечения в серия скандали Веселин Пенгезов за и.д. председател на Софийския апелативен съд ръководителят на Търговското отделение Стефан Гроздев. Ирония на съдбата е, че самият Пенгезов беше избран за председател на САС от позицията на генерал и военен съдия, без опит в цивилното правораздаване и отново въпреки подкрепата за конкурентките му за поста – две уважавани съдийки от същия съд, с много по-добри показатели в работата от него.
Председателят на ВКС Лазар Груев предлага след отстраняването на Пенгезов от длъжността съдът временно да се ръководи от съдия Петя Шишкова. Но преди формалното гласуване главният прокурор взима думата и казва, че предложението на Груев е формулирано по чл. 175, ал. 4 от Закона за съдебната власт, който гласи, че “при предсрочно прекратяване на мандат на административен ръководител на негово място се назначава лице, чийто мандат започва да тече от датата на встъпването му в длъжност. До встъпването в длъжност на нов административен ръководител неговите функции се изпълняват от определен от Висшия съдебен съвет заместник”. Според Цацаров не може да се счита, че мандатът на Пенгезов е прекратен предсрочно, защото той е само временно отстранен. Затова предлага ВСС да се позове на хипотезата на чл. 168, ал.6 от ЗСВ, според който “административният ръководител във всички случаи на отсъствие възлага с писмена заповед на заместника си да изпълнява функциите му или част от тях. Когато административният ръководител не е определил кой да го замества, функциите му се изпълняват от един от заместниците му по старшинство”.
Около кариерата на Гроздев през годините също е имало няколко скандала (Гроздев се счита за близък до ДПС), за разлика от кариерата на другата кандидатка, но въпреки това членовете на ВСС се консолидират около предложението на Цацаров. Така съдия Гроздев вече близо година и половина ръководи на практика САС след четири провалени процедури за избора на титуляр. В две от тях участва съдия Нели Куцкова, която не бе избрана, независимо че нямаше конкуренция и имаше отлична атестация и заявената подкрепа на 80% от съдиите. Провалените избори се превърнаха в неопровержимо доказателство, че членовете на ВСС кадруват не според качествата на кандидатите и подкрепата на редовите съдии за тях, а според задкулисни договорки и желанието на лобито на Цацаров и Георги Колев.
Обзорът на изборите за високите позиции в съдилищата дава отговор и на въпроса защо ВСС упорито отказва да избере за председател на САС доказалата се в кариерата съдия Куцкова – защото Апелативният съд в София е последният, в който все още съдебната номенклатура не си е монтирала шеф на съдиите. Що се отнася до избраните, но непоказващи необходимото послушание председатели – то членовете на ВСС имат лек и за тях, срещу председателите на Софийския градски съд и ВКС започнаха скоростни искания за доклади и преписки, съвпадащи с момента, в който Лозан Панов и Калоян Топалов подадоха ръка на редовите съдии – първият, открито демонстрирайки подкрепата за протестите на колегите си, а вторият с безпрецедентната си реч срещу страха.
И въпреки че Етичната комисия не образува проверка срещу председателя на ВКС, членовете й отказаха в разрез с практиката на съда в Страсбург категорично да заявят, че гражданската позиция, изразена от Лозан Панов не просто не е нарушение на етичните правила, а е право (а и задължение в ситуация, в която управляващите бламират собствените си предложения за реформи) на съдията. Демонстративното несъгласие на кадровиците с “тезите” в словото на председателя на ВКС всъщност ги изобличи и противопостави на всички над 250 съдии, които застанаха зад независимостта на съда. Опитът за сплашване постигна обратен ефект.
Веселин Хаджиев е кандидат за втори път за административен ръководител на Окръжен съд-Пловдив
На 4 и на 7 декември Съдийската колегия на ВСС трябва да избере административни ръководители на Военен съд-София, както на съдилищата в Пловдив и в Пазарджик. Представяме профила на кандидатите да оглавят Военен съд-София, Окръжен съд-Пловдив, Районен съд-Пловдив и Окръжен съд-Пазарджик, като данните са от публикуваната на сайта на Висшия съдебен съвет (ВСС) информация.
Мадлен Гебрева е съдия във Военен съд-София със звание “полковник”. Съпруга е на прокурора от ВКП Атанас Гебрев. За административен ръководител на съда полковник Гебрева е предложена от Общото събрание на колегите си. Ако бъде избрана, съдия Гебрева ще бъде първата жена-ръководител на военно съдилище. Само за миналата година в Софийския военен съд са постъпили 250 дела, тъй като съдът се явява правоприемник на закритите Военен съд-Плевен и Военен съд-Варна.
Мадлен Гебрева правораздава във Военния съд вече 20 г. Тя посочва, че за този период всяка реформа в съдебната власт се е считала за успешна, ако посегне на военното правораздаване. Съдия Гебрева се спира на родовата и местната подсъдност, които също определят натовареността на съда. Тя предлага разширяване на подсъдността на военните съдилища, като в техния обсег попаднат всички служители от системата за национална сигурност. Обновяването на сайта, разширяване на сътрудничеството с Българската армия, органите на НСО и ДАР фигурират също в представянето й пред съдебните кадровици.
В имотната си декларация съдия Гебрева е посочила, че е наследила апартамент и етаж от къща в София, закупила е къща с двор в Балчик, магазин в София. Притежава 2 ниви в с. Долно Камарци, община Горна Малина. Съвместно със съпруга си притежават лек автомобил Шкода Рапид, а през миналата година е прехвърлила Шкода Октавия. Спестяванията й са в размер на 8000 лв., а на влог държи 4090 лв. Разплащателната й сметка е в размер на 3036 лв.
На въпроси от Българския институт за правни инициативи (БИПИ) съдия Гебрева отговаря, че би си взаимодействала с неправителствени организации при спазване на независимостта на съда и на всеки конкретен съдия. Като свой ангажимент посочва, че потребителите на сайта на Военен съд-София ще могат да отправят своите препоръки и становища към административната дейност на институцията. Като лично мнение споделя, че промяната на съдебната карта за съдилищата няма да допринесе за преодоляване на действителните проблеми в съдебната система.
Кандидатът за административен ръководител на Окръжен съд-Пловдив – Веселин Хаджиев, е известен с това, че наследява сегашния главен прокурор на поста. Номиниран е за втори мандат. Любопитното при него е, че и при първия му мандат, и сега, Хаджиев е единственият кандидат. В концепцията си Хаджиев подчертава, че иска да надгради постигнатото до момента, че е получил положителни оценки за работата си от ИВСС. Като свой плюс отчита, че провежда редовно срещи със съдиите и съдебните служители. Екзотична е идеята му за увеличаване на присъствието на съда в социалните мрежи Фейсбук, Туитър, Инстаграм. “Активното участие в социалните мрежи е важна част от комуникационната стратегия на Окръжен съд-Пловдив през следващата година. Според социологическите проучвания, потребителите на информация вече използват приоритетно интернет изданията и социалните мрежи като основен информационен канал. В тази връзка, присъствието на съда в социалните мрежи Fasebook, Twitter, Instagram (правописът е запазен – бел.ред.) трябва да се увеличи рязко. Разработването на собствена страница на Окръжния съд във Fasebook задължително трябва да стане при зачитане правата на страните и защитата на личната информация. Присъствието във Fasebook на Окръжния съд би повишило информираността на гражданите за работата на магистратите и различните техни инициативи и би спомогнало за повишаването на доверието в съдебната власт като цяло”, пише кандидатът за ОС-Пловдив.
Веселин Хаджиев е сред най-имотните в магистратските среди. Притежава 2 апартамента и един офис в Пловдив, къща с двор в с. Белащица (наричано от пловдивчани “Бевърли Хилс”, както е наричано и с. Марково) с разгъната застроена площ 1297 кв.м., придобита през 2010 г., и къща с пристройка в с. Падина, Ардино, две ниви в Първомайско, 3 леки автомобила (Мерцедес, Тойота Ленд Крузър и Инфинити XQ70), като е прехвърлил два автомобила през предходната година – Ауди А6 и Тойота Рав 4. Любопитен детайл е, че Хаджиев има в банки средства на размер на 14 491 лв, но в наличност, заедно със съпругата си, която е нотариус, държат средства в размер на 545 000 лв.
За него е представено становище от съюз на Сдружението на одиторите от Сметната палата със седалище в гр. София, представлявано от Ангел Ангелов. Сдружението възразява срещу кандидатурата му заради произхода на средствата му в размер на половин милион.
Иван Калибацев е кандидат за административен ръководител на Районен съд-Пловдив. Той има повече от 14 години стаж в съдебната система. Бил е административен ръководител на районните съдилища в Асеновград и в Пловдив. В Районен съд-Пловдив, който е вторият по големина районен съд в страната, обслужващ повече от 500 000 души, той поставя началото на електронните досиета на делата. Като свой плюс съдия Калибацев изтъква доброто администриране на ръководения от него съд. Като част от проблемите посочва невъзможността съдът да се премести в нова сграда, поради текущите процедури по обществени поръчки. Оценката на Инспектората на Висшия съдебен съвет за него е, че в Районен съд-Пловдив е създадена отлична организация. При атестацията си от 30 октомври 2018 г. съдия Калибацев получава най-високата оценка – “много добра”.
Съдия Калибацев притежава 4-колесно МПС Кан-Ам, което е придобил срещу 3600 лв. Наличните му средства са в размер на 5000 лв. Притежава кредитна карта и овърдрафт в размер на 12 500 лв.
Съюз на Сдружението на одиторите от Сметната палата възразява и срещу неговата кандидатура заради закупуването на къща с двор в с. Марково и размера на спестените средства, които са на името на съпругата му.
Съпругата на председателя на Районен съд-Асеновград иска да оглави Окръжен съд-Пловдив
Розалия Шейтанова – съпруга на председателя на Районен съд Асеновград за втори мандат Иван Шейтанов – се впусна в надпреварата за ръководител на Окръжен съд-Пловдив. За момента тя е и единствен кандидат за поста в третата поредна процедура за избор на председател на съда, а крайният срок за подаване на документи е 11 ноември.
Предходните две процедури завършиха неуспешно, тъй като първия път единственият кандидат Веселин Хаджиев, който трябваше да се яви за втори мандат начело на съда, беше приет в болница за операция. Два месеца по-късно той се отказа от надпреварата, което наложи Съдийската колегия да рестартира процедурата. На 16 юли т.г. кадровиците пък не избраха кандидата във втория конкурс – председателят на Районен съд-Пловдив Иван Калибацев.
Настоящият кандидат – съдия Шейтанова е била последователно младши прокурор и прокурор в Районна прокуратура Асеновград, след което е станала съдия в Районния съд в града. За кратко е била негов зам.-председател, след което е повишена в Окръжния съд в Пловдив, като наказателен съдия от вече над 13 години. “До изминалото лято, не съм обмисляла вариант да се кандидатирам за Административен ръководител на съда, в който работя. За този пост винаги има достатъчно подготвени и приемливи кандидати, като не ми се е налагало като редови съдия, посветен изцяло на правораздаването, с което съм била натоварена, да се замислям в посока отклоняване от обичайните си функции и поемане на административни отговорности. След обявени две процедури за избор на Административен ръководител – председател на Окръжен съд Пловдив обаче, до избор на такъв не се стигна. Така възникна ситуация, в която всеки един от нас – съдиите в Окръжен съд Пловдив, да има възможност да обмисли вариант за поемане на тази изключително голяма отговорност – да се кандидатира за участие в избора на Административен ръководител”, твърди относно мотивацията си да се яви в конкурса кандидатът.
“Имайки предвид опита, който съм натрупала, изпълнявайки административни функции като заместник-председател на Районен съд Асеновград, както и такива по заместване на заместник-председателя на Окръжен съд Пловдив, след обявяване на новата процедура, си дадох сметка, че с цената на много труд, мога лично аз, да поема отговорност за изпълняване на вакантната ръководна длъжност и да върша разнородната и трудоемка работа на председател, която възприемам като обща работа за целия съд, полезна и важна за всички работещи в него”, посочва в още в концепцията си съдия Шейтанова.
Като основни проблеми на съда в концепцията си тя е заложила тези със сградния фонд. Кандидатът посочва, че има спешна нужда от основен ремонт на Съдебната палата в града. “Липсата на достатъчно помещения е проблем, който вече е заявен, като са предложени и варианти за оптимизиране на съществуващи помещения. Разрешаването на този проблем би довело до осезаемо и благоприятно подобряване на условията на труд, тъй като понастоящем немалък брой служители работят в пренаселени кабинети, в кабинети без естествена светлина, в деловодствата няма достатъчно място за съхранение на делата, архивите – фирмен, общ, стаята за веществените доказателства са претрупани, което влошава комфорта на работещите и затруднява работата с делата. Предвид това, и новото ръководство следва да продължи усилията по финализиране на вече започнатите процедури, свързани с разширяване и оптимизиране на сградния фонд, разбира се и по извършване на необходимите ремонтни дейности, в зависимост от моментното състояние на отделни елементи”, пише в концепцията на съдия Шейтанова.
Единственият конкурент на Розалия Шейтанова за председател на ОС-Пловдив се отказа от надпреварата…
Единственият кандидат за председател на Окръжен съд – Пловдив Веселин Хаджиев се отказа от участието си в конкурса. Като мотив за отказа си той е посочил “здравословни и лични причини”.
Хаджиев вече бе веднъж административен ръководител на ОС – Пловдив от 2013 година до 2018 година. След изтичането на мандата му, той продължи да правораздава в същия съд като редови магистрат, а кандидатурата му за председател бе подкрепена с категорично мнозинство от Общото събрание на ОС-Пловдив. Преди това е бил председател на Районния съд в града.
Предишният път, в който Съдийската колегия на ВСС трябваше да изслуша Хаджиев като кандидат за председател на ОС-Пловдив за втори мандат бе на 7 декември м.г. Тогава обаче той не се яви пред съдебните кадровици, тъй като бе приет в лечебно заведение за операция, което наложи отлагането на изслушването му с близо 2 месеца.
След отказа на единствения кандидат в надпреварата, Съдийската колегия трябва да открие нова процедура за избор на ръководител на ОС-Пловдив.
30 Юни 2020
Хващат Розалия Шейтанова с концепция буквално копирана с правописните грешки от тази представена по-рано от съдия Хаджиев.
А магистратите се питат дали тази не е просто поредната „калинка”, която ще бъде пробутана на висок пост.
На финала, кандидатът посочва, че, ако й бъде гласувано доверие, ще продължи добрата комуникация “с другите органи на съдебната власт в областта, както и с други институции, с цел осигуряване на експедитивност в размяната на информация”, както и с медиите и гражданите.
Така за първи път пред Съдийската колегия ще се изправи кандидат, желаещ да заеме ръководната длъжност на третия п Окръжен съд в страната, който се явява с „копи-пейст” концепция на друг кандидат. А магистратите се питат дали тази д просто поредната „калинка”, която ще бъде пробутана на висок пост.
04 ЮЛИ 2020г.
ДА НИ Е ЧЕСТИТА НОВАТА БЕЗМОЗЪЧНА “КАЛИНКА” – БЕЗ МНЕНИЕ. Розалия Шейтанова е председател на Окръжен съд – Пловдив
НАВЪРЗАНИ КАТО СВИНСКИ ЧЕРВА !
КАКВО СЕ СЛУЧВА В ОКРЪЖЕН СЪД – ПЛОВДИВ СЛЕД НАЗНАЧЕНИЕТО НА РОЗАЛИЯ ШЕЙТАНОПВА ЗА ПРЕДСЕДАТЕЛ !
Тя си назначи за заместничка – съдия Славка Димитрова , която стана шеф на цялото наказателно отделение за Пловдивска област !
Коя е Славка Димитрова ?
В съда като на конкурс за красота?
Славлка Димитрова също не носи препазен колан !
Даже катастрофира без да носи колан. Това ли е примера за законност. Защо тези, които съдят другите за нарушаване на закона , самите те го нарушавата публично.
Колежката є Славка Димитрова, която е седяла на предната седалка и е била без предпазен колан, е ударила главата си. Извикана е линейка. Димитрова е транспортирана до болнично заведение, придружена от третата съдийка, която е била в колата, Елена Захова.
“Времето на 2 март беше много тежко, настилката беше мокра, а температурата около нулата”, разказа за “Марица” съдия Красимира Костова. Заедно с колежките си Славка Димитрова и Елена Захова излезли за малко след обедната почивка. На връщане минали през Тунела. “Това беше последният работен ден преди празниците, движението беше много натоварено, още преди Тунела реших да се престроя, защото ми предстоеше ляв завой към Съдебната палата”, разказа вчера Красимира Костова. Тя управлявала Мерцедес-А класа. Забелязала, че автобус включил аварийните си светлини, и фолксваген, който се движел вдясно, внезапно минал в лявата лента преди нея, тъй като имало дистанция. В този момент съдия Костова чула режещ звук от удари между предните коли.
Скочих върху спирачката и викнах на момичетата, но ударът беше неизбежен, разказва Костова. Тя не трепнала от седалката, тъй като била с колан. Славка в това време се била отпуснала на мястото си и ударила главата си в предното стъкло. Веднага след това казала: Боли ме главата.
Същата спира дела срещу данъчни, срещу наркопласьори. Даже се говори, че едно пускане под гаранция върви точно по 20 000 лева , които минават задължително през мастит пловдивски адвокат и никога няма отказ.
Заместничката на Розалия Шейтанова – Славка Димитрова спря делото срещу данъчната шефка с подкупа в Пловдив
точно, когато Ренета Иванова бе готова да признае фактите и обстоятелствата, описани в обвинението…
60-годишната служителката на НАП беше арестувана на 24 февруари. Тя е началник на отдел „Обработка на плащания и задължения“ в приходната агенция. Жената е задържана при акция на Икономическа полиция в момент на взимане на подкупа от 2 000 лв. Представител на търговско дружество за онлайн търговия на дрехи е подал сигнал срещу служителката. Първоначално тя поискала двойно по-голяма сума, за да „оправи“ проверката и да осигури положителни за дружеството резултати.
Славка Димитрова оневини бившия кмет на Куклен по петте обвинения срещу него !
Още по-интересна е връзката им по повод назначението им в Окръжен съд – Пловдив.
Това е станало през 2006г. с едно и също решние на ВСС, което цитираме по-долу:
|
|
|
Много близка до тази група е Екатерина Роглекова, която отговаря за “случайното” разпределение на делата в наказателно отделение и те да попадат само на “сигурни” и “благонадеждни” техни съдии за тяхните хора.
Тя е била в състава на съда, който оправдава Цветанов на първа инстанция.
Екатерина Роглекова е сестра на съдийката от ВКС – Надежда Трифонова , която освободи окончателно австралийския убиец Джок Полфрийман, убил момче в центъра на София с нож.
Тя е и съдийката , която протакаше делото “Индиго”, където починаха 11 деца, аобвиняпеми бяха собственици на заведения в София. В крайна сметка нямаше наказани за тази огромна трагедия. Защо ли? Долу ще ви напомним за случая ИНДИГО.
Тя оправдава и убийците на екс-премиера Андрей Луканов !
През 2012г. – Екатерина Роглекова ползвала практика на ЕСПЧ в защита на гражданина Цветанов
Съдия Екатерина Роглекова приложила “граматически и смислов анализ”,
за да оневини МВР шефа
Ето какво пишат тогава медиите :
Пловдивският районен съд (ПРС) е дублирал практиката
на Европейския съд за правата на човека в Страсбург
(ЕСПЧ), за да оправдае вътрешния министър Цветан
Цветанов по делото за клевета, заведено от бившия
председател на Съюза на съдиите в България (ССБ)
Мирослава Тодорова.
Това става ясно от мотивите към присъдата,
произнесена през октомври, публикувани в интернет в
четвъртък вечерта.
Зам.-ръководителят на ПРС Екатерина Роглекова
цитира решения по шест дела, разгледани от
европейските магистрати, като обаче пропуска да отбележи, че всички те са в защита на
журналисти и граждани и правото им да критикуват публични личности и представители на
властта, какъвто в случая се явява самият Цветанов.
Въпреки това пловдивският съд възприема вътрешния министър изцяло в качеството му на
гражданин и препраща изказването му от януари т.г., че като съдия Тодорова работи в услуга на
организираната престъпност, към човешкото му право свободно да изразява мнението си. И е
категоричен, че думите на Цветанов не могат да се схващат като твърдение, макар че точно така
бяха отразявани в публичното пространство месеци наред.
“По отношение на клеветата, най-важният критерий за преценка е доколко конкретното
изразяване на факти и мнение е обществено значимо и необходимо в контекста на обществения
дебат срещу това, дали то се използва за накърняване на правата и доброто име на другиго,
защитими по чл. 4, ал. 2 и чл. 32, ал. 1, изр. 2 от Конституцията на РБ, като се разширяват
границите на приемливата критика по отношение на обществени фигури, при справедлив баланс
между интересите на общността и интересите на индивида. Именно в тази насока са и решенията
на ЕСПЧ при проверка за съответност с оглед изнесените факти, без да се престъпват
наложените граници за защита репутацията на другите. Той (ЕСПЧ – бел.ред.) е презюмирал, че приемайки една публична роля, обществените личности се отказват в известна степен от
закрилата, предвидена в § 2 на чл. 10 на Конвенцията (за правата на човека и основните свободи
– бел.ред.)”, разсъждава Роглекова.
Изводите ѝ недвусмислено показват, че тя превратно анализира практиката на европейските
магистрати, която се отнася единствено към незащитените от публични държавни постове
журналисти и граждани, които си позволяват остри коментари спрямо личности, “облечени” във
власт, коментираха юристи пред Mediapool.
Ироничното в случая е, че точно пловдивските съдилища търпят сериозни критики за
множеството си решения, които след години стават причина за осъждането на България в
Страсбург. Освен това са известни с огромния процент осъдителни присъди, които постановяват
по наказателни дела.
Така процесът, заведен от Тодорова срещу Цветанов накрая се оказа изключително рядък пример
за способността на пловдивските магистрати да правораздават по европейските стандарти,
зачитайки напълно човешките права на подсъдимия. Тълкувайки обаче доста свойски практиката
на ЕСПЧ.
До делото срещу силовия министър се стигна след две негови интервюта от началото на годината
пред в. “24 часа” и бТВ, в които той директно внушаваше за нейни евентуални връзки с мафията,
тъй като забавяла мотиви по поредната осъдителната присъда на рецидивиста Васил Маникатов.
В първото си интервю от 23 януари Цветанов бе цитиран в заглавието на “24 часа” – “Найголемият ни критик бави дело срещу мафията” и в подзаглавие – “Дали съдия Мирослава
Тодорова не обслужва организираната престъпност”.
“Следва да се отбележи, че както заглавието, така и подзаглавието не са съставени от
подсъдимия, нито видно от изложеното по-горе, в тях се цитират дословно негови твърдения.
Описаните фрази не се и инкриминират от частната тъжителка. Логическо следствие на
обсъдените изявления на подсъдимия Цветанов в интервюто му във вестник “24 часа” на
23.01.2012 г., но и най-вече на цитираните заглавие и подзаглавие на журналистическия труд, са и
въпросите на водещата г-жа Ани Цолова на 24.01.2012 г. към министъра на вътрешните работи:
“…Скандал с шефката на Съюза на съдиите – Мирослава Тодорова… Вие я обвинихте, че
покровителства, едва ли не, престъпността, организираната престъпност…”, а после и
“…мафията”, пише в мотивите си зам.-шефката на Пловдивския районен съд.
На този въпрос на водещата на бТВ ден след първото интервю, министърът отговаря категорично:
“Абсолютно, абсолютно! Има подходи, които се прилагат в съдебната система от подобни съдии,
които са всъщност в услуга не на обществото, не на хората, които плащат данъците за
издръжката на тази съдебна система, а които покровителстват организираната престъпност”.
Това обаче според съдия Роглекова е израз на правото на всеки гражданин свободно да се
изразява, а в случая и да критикува наболели за обществото проблеми и публични фигури,
каквато за пловдивския съд несъмнено в по-голяма степен се явява Мирослава Тодорова.
“И така – при направения граматически и смислов анализ на инкриминираните реплики на
министър Цветанов, съдът намира, че в тях не се съдържа твърдение, че частната тъжителка
“покровителства организираната престъпност”, или че е “член на същата”, или каквото и да е
излагане на конкретни, но и НЕВЕРНИ факти, които да могат да бъдат квалифицирани като
изрично разгласяване на НЕИСТИНСКО позорно обстоятелство. Коментарите на подсъдимия,
направени на 24.01.2012 г. в сутрешния блок на бТВ, обсъдени в светлината на предходното
интервю на министъра на вътрешните работи от 23.01.2012 г., са изразяване на негативна оценка,
отправяне на остра критика от същия, в качеството му на вицепремиер и министър на вътрешните
работи, спрямо работата на Мирослава Тодорова като съдия и дейността ѝ като председател на
съюза на съдиите”, констатира още пловдивският съд…В подкрепа на тези аргументи подробно се посочват и данни за забавените от бившата шефка на
ССБ дела, станали повод за множеството публични атаки на Цветанов срещу нея, които в
продължение на месеци бяха отразявани от всички български медии.
“Повереникът на тъжителката Тодорова – адвокат Доковска, направи пространен анализ в
пледоарията си на НОХД № С 328/2008г. по описа на СГС, по което един от подсъдимите е
Маникатов, като обсъждайки как и по какъв начин Васил Маникатов е излежавал предходните си
присъди, докато е траел съдебният процес пред състава, председателстван от Тодорова, направи
извод, че същият е “толериран от изпълнителната власт и прокуратурата”. Адв. Доковска
акцентира и върху наложеното тежко наказание на Маникатов от страна на съдебния състав, за
да защити тезата, че същият не е бил покровителстван от Тодорова. В случая тези доводи нямат
каквото и да е отношение по съществото на делото, тъй като подсъдимият Цветанов не е
коментирал и не е правил изявления по тази тема – нито за хода на процеса, нито за присъдата
или начина на изтърпяване на наказанието от Маникатов. Всъщност министър Цветанов е
отправил сериозна критика към неизготвянето на мотивите по цитираното дело – този процес е
отнел повече от 2 години и 5 месеца, което, съчетано с останалите забавени мотиви по дела от
тъжителката Тодорова, според личната му оценка е подход, навеждащ или на професионална
небрежност, или е в услуга на организираната престъпност”, разяснява Роглекова очевидно
неразбираемият за голяма част от аудиторията дискурс на силовия вицепремиер.
Решението на ПРС не е окончателно и ще бъде обжалвано от Тодорова пред Пловдивския
окръжен съд, чийто председател е фаворитът на Цветанов и премиера Бойко Борисов за главен
прокурор Сотир Цацаров…
А в Окръжен съд – Пловдив бива оправдан от същия този Веселин Хаджиев, за който говорим в статията. Не е ли странно – на първа инстанция оправдан от Екатерина Роглекова – тогава зам-председател на Районен съд – Пловдив, а на втора инстанция от Веселин Хаджиев – Председател на Окръжния съд в града на Тепетата, чиято наследница – Розалия Шейтанова (също протеже на Пеевски, Цветанов и ГЕРБ) е изключително близка с първата съдийка.
Не е ли странно как тези председатели и зам-председатели, които реално разпределят делата на отделните съдии.
Как , аджаба, все на тях се падат да гледат знаковите дела, когато някой задължително трябва да се оправдае- техен човек (или казано на прост език – оправи, опраска) или да се накаже – техен враг.
Случайно или не , след като оправда Цветан Цветанов, съдия Екатерина Роглекова беше повишена в Окръжен съд, където играе опасно близо с Хаджиев, Славка Димитрова ( шеф на наказателното отделение ) и Роазлия Шейтанова (Председател на съда) …
Както казахме по-горе, ще вуи припомним кой беше случаят ИНДИГО, който потули сестрата на Екатерина Роглекова.
ДЕЛОТО ЗА ТРАГЕДИЯТА В ИНДИГО ПАК ОТЕЧЕ
18. юни 2005