В тази категория са включени всички постановления и тълкувателни решения на Върховния касационен съд и Върховния съд
за горепосочения период, които не са загубили сила. Включени са и всички постановления и тълкувателни решения на ВКС и ВС за периода след издаване на сборника от 1991 г., отнасящи се до разпоредби на Наказателния кодекс и Наказателно-процесуалния кодекс. В някои от висшите съдебни актове са подложени на тълкуване разпоредби и от други нормативни актове – Закона за отговорността на държавата и общините за вреди, Закона за административните нарушения и наказания, Закона за изпълнение на наказанията (отм.), Закона за движение по пътищата, Закона за конфискуване на придобити чрез спекула и по незаконен начин имоти, и др. В края на сборника е включен и указател на публикуваните постановления, тълкувателни решения, тълкувателни постановления.
През значителния период от време (1957–2019 г.), който обхваща настоящия сборник, са настъпили редица конституционни и съдържа есенцията на наказателното и на наказателно-процесуалното право. Има редица юридически съждения, които биха били безценен принос към знанията и уменията на всеки един практикуващ юрист.
Тълкувателните постановления се приемат от Общото събрание на всички съдии от ВАС. Тези постановления ще се приемат при противоречива или неправилна съдебна практика в административното правораздаване. За разлика от тълкувателните решения, тълкувателните постановления са задължителни. Тази обезателност се отнася както за съдебните органи, така и за всички административни органи и органи на местното самоуправление и местната администрация. Възможно е да съществува и противоречива практика на ВАС и на ВКС. В този случай би следвало да се приеме съвместно тълкувателно постановление между съответната колегия на ВАС и гражданската или търговската колегия на ВКС. Инициатива за произнасяне на тълкувателни постановления или решения може да се прояви от широк кръг органи. Тук се включват председателя на ВАС, главния прокурор, неговият заместник при Върховната административна прокуратура, омбудсмана, министърът на правосъдието, председателите на административните съдилища, председателите на ВСС. Новост е, че искане за тълкувателно постановление могат да направят и председателите на съдебните състави на ВАС по конкретни дела, както и страните, които са засегнати от противоречиви решения. Искането задължително се прави в писмена форма, като се излагат точно мотивите. В случая те ще обхващат същността на противоречивата съдебна практика. Така както всяка жалба и тук следва да се включи петитума, в смисъл какво се иска да се съдържа в тълкувателния акт. Председателя на ВАС образува делото, със свое разпореждане и го възлага, в зависимост от сложността му, на един или повече съдии. 5-членен състав на ВАС, в който участват и съдиите докладчици се произнасят с определение за допустимостта на искането. В случай, че лицата, искащи тълкувателен акт нямат активна легитимация за това, искането им се отклонява и делото се прекратява.
В случай, че искането е допустимо, председателя на съда насрочва дело. На заинтересованите страни, подали искането, се съобщава датата, както копие със всички видове приложения. В общите събрания могат да участват непосредствено или с писмени становища съдии от административните съдилища, изтъкнати специалисти от теорията и практиката и други специалисти от практиката. Тяхното участие е със съвещателен характер. Министърът на правосъдието участва по право в Общо събрание, като е длъжен да представи и становище. Общото събрание на колегията е законно ако присъстват ¾ от съдиите, изискваното мнозинство е повече от половината от общия брой на съдиите, а гласуването е тайно. Общото събрание на всички съдии, което ще приеме тълкувателно постановление е законно ако участват поне 2/3 от тях и тук изискваното мнозинство е повече от половината от всички съдии, а гласуването е явно. Тълкувателните постановления задължително се обнародват в държавен вестник в 15-дневен срок от приемането им. С оглед задължителния им характер, те влизат в сила от деня на обнародването. Тълкувателните решения не е нужно да се обнародват. Тълкувателните решения и тълкувателните постановления са необжалваеми.