ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 1 ОТ 22.03.1991 Г. ПО Н. Д. № 1/1991 Г., ПЛЕНУМ НА ВС – ОТНОСНО ПРИЛОЖЕНИЕ НА ЧЛ. 80, АЛ. 1, Т. 1 И ЧЛ. 81, АЛ. 1 НК И ЗА ОБЕКТИВНАТА СЪСТАВОМЕРНОСТ НА ПРЕСТЪПЛЕНИЕТО ПО ЧЛ. 162 НК
Главният прокурор на Р.Б е предложил Пленумът на Върховния съд на РБ да издаде тълкувателно постановление по въпросите:
1. С изменението и допълнението на чл. 80, ал. 1, т. 1 НК от 17.04.1990 г. обхващат ли се деянията – убийство на повече от две лица, извършени след 1955 г.
2. Ако се приеме, че посочените деяния по време не се обхващат от изменението на чл. 80, ал. 1, т. 1 НК, да се даде тълкуване на следния въпрос:
Изменението на Конституцията от 1990 г. (ДВ, бр. 6 и 9 от 1990 г.), с което се променя системата на държавната власт и управление като акт от по-висок ранг спрямо съдебно решение, не е ли предварителен въпрос, който трябва да се реши, за да стане възможно реализиране на отговорността за деяния, сочени в чл. 80, ал. 1 НК, и то при условията на чл. 81, ал. 1 и 3 НК.
3. Каква е обективната съставомерност на чл. 162, ал. 1 НК относно проповядване или подбуждане към национална вражда или омраза.
Пленумът на Върховния съд на Р.Б, като обсъди изразените становища и мнения на различните ведомства и окръжните съдилища в страната, за да се произнесе, взе предвид:
Съгласно чл. 43, ал. 2, т. 1 от Закана за устройство на съдилищата Върховният съд насочва дейността на съдилищата и особените юрисдикции и упражнява съдебен надзор върху нея, като издава ръководни и тълкувателни постановления и решения.
Тълкувателните постановления на Пленума на Върховния съд са задължителни за съдилищата и особените юрисдикции, както и за административните органи, актовете на които подлежат на съдебен надзор – чл. 59 ЗУС.
От систематичното тълкуване на разпоредбата на чл. 58, т. 1 във връзка с чл. 51, ал. 1 ЗУС следва, че предмет на тълкувателни постановления могат да бъдат само такива норми, които, при прилагането им от съдилищата, са породили спорни или противоречиви въпроси. Спорът и противоречието трябва да се проявили в съдебната практика, а не да имат хипотетичен или теоретичен характер. Пленумът на Върховният съд на РБ не разрешава теоретични спорове между юристи. Той не изяснява съдържанието на закона изобщо. Само когато в съдебната практика са възникнали спорни или противоречиви въпроси по прилагането на закона, Пленумът на Върховния съд на РБ издава задължителни за съдилищата тълкувателни постановления и така „осигурява точното и еднакво прилагане на законите от тях“ – чл. 132, ал. 1 от Конституцията. Е.Н събрание има право да даде задължително за всички тълкуване на закона – 49 от Преходните разпоредби към Закона за изменение и допълнение на Конституцията на Р.Б във връзка с чл. 93, т. 8 от Конституцията (отменен).
Пленумът на Върховния съд на РБ констатира, че няма спорни или противоречиви въпроси, които да са възникнали при прилагане на разпоредбите на чл. 80, ал. 1, т. 1 НК (ДВ, бр. 31 от 1990 г.), 81, ал. 1 и 3 НК, след изменението на Конституцията от 1990 г. (ДВ, бр. 6 и 9 от 1990 г.) и 162, ал. 1 НК. Нещо повече, няма изобщо съдебна практика по приложение на тези разпоредби. Следователно няма законно основание за издаване на тълкувателно постановление от Пленума на Върховния съд на РБ.
Освен това, както е отбелязано в предложението, имат се предвид конкретни случаи. А.П на Върховния съд на РБ предварително издаде тълкувателно постановление при липса на съдебна практика, той ще задължи съдилищата да ги решат по определен начин. Така ще се накърни независимостта на съда – чл. 9 НПК, както и принципът на вземане на решенията по вътрешно убеждение от съда и органите на предварителното производство – чл. 16, ал. 1 НПК. Ще се нарушат и други основни начала на наказателния процес: правото на обвиняемите на защита – чл. 14 НПК, равенството на страните в съдебното производство – чл. 19 НПК и др. Ето защо и на това основание не следва да се издава тълкувателно постановление по поставените въпроси.
Едва след като в съдебната практика възникнат спорни или противоречиви въпроси, Пленумът на Върховния съд на РБ може да издава тълкувателни постановления, за да уеднакви тази практика и да осигури точното и еднакво приложение на законите от съдилищата. По тези съображения, Пленумът на Върховния съд на Р.Б,
РЕШИ:
Оставя без разглеждане предложението на Главния прокурор на Републиката за издаване на тълкувателно постановление по прилагането на чл. 80, ал. 1, т. 1, 81, ал. 1 и 3 и 162, ал. 1 НК.