


Ако Борисов наследи от тройната коалиция един голям гьол в Белене, то неговият заместник Димитър Николов в ИК на ГЕРБ способства в Бургас поне за два такива в центъра на „най-добрият град за живеене“ в Герберландия … Дали заради незаинтересованост или прекалена такава ще прецените сами …
Предистория
Ако сте забравили какво означава абревиатурата БУМ, ще ви кажа, че това не е възглас от някое чалга или рап парче, като онова в миналото на Комсомола на ГЕРБ – „Бум мада фака, бум… “ изпято от Маниака и Доктор Флекс, а означава Бургаски универсален магазин – едно понятие от отминалия соцпериод в нашата история.
Точно този БУМ е суперсладка хапка за милиони евро в суперцентъра на Бургас, но от десетки години насам е един огромен трап (или гьол според метеорологичното време – бел. ред.) и е предмет на заплетени юридически спорове, в които с кратки прекъсвания участва и бургаският кмет и управляваната от него община.
Не се учудвайте, че Димитър Николов участва в подобни начинания, той има усет към големите пари. Да не ви припомням минали сделки с негово участие, мога да ви посоча участието на кмета в консорциум „БУРГАС СИТИ ЦЕНТЪР“ ДЗЗД, фирма която е посочена в неговата декларация по чл.12 т.2 във връзка с чл.14 от ЗПРК, в която дванадесет месеца преди избирането на длъжността кмет г-н Николов е имал участие.
През далечната 1987 г. строежът на Градски универсален магазин в Бургас стартира, като той трябваше да приключи през 1989 г. След като бяха изградени близо 30% от сградата, строежът беше замразен.
След това се създаде фирмата „Бургаски универсален магазин“ АД, което дружество мина в ликвидация. След като дълги години сградата беше ползвана за сметище и тоалетна и след оспорван търг, ликвидаторът на БУМ – Атанас Димов, го продаде на старозагорската фирма „ГИР-2“. Тя се класира трета на търга през 2003 г. с цена от 3 911 000 лева. Фирмата получи правото да застрои сграда с разгъната площ от 32 476 кв.м. Тъй като обаче в активите на „БУМ“ АД не беше включена земята, част от която е реституирана, започнаха съдебни дела за правото на строеж. На две инстанции съдът се произнесе в полза на фирма „Мариета“ ЕООД, която е приемник на ГИР-2. От своя страна тя трябваше да плаща за придобиване на право на строеж. Затова се наложи подаването на касационната жалба до Върховния административен съд от общината. В крайна сметка дългите съдебни спорове доказаха собствеността на общината, но и на още собственици …
През май 2003 г. става ясно, че Консорциумът „Бургас сити център“ печели правото да строи Бургаския универсален магазин (БУМ) срещу сумата от 4 069 259 лева. Това съобщи по онова време ликвидаторът на БУМ Иван Тодоров. На проведения в понеделник публичен търг в Община Бургас се явяват пет от закупилите тръжни книжа шест фирми. Началната сума за недовършения строеж на БУМ беше 1.690 млн. лева. На второ място с 4.022 млн. лв. беше класиран Търговски дом – Стара Загора.
В консорциумът победител, влизат четири бургаски фирми – „БТД-Глобъл турс“ АД, „Победа“ АД, „Понс холдинг“ и „ПМК“ АД, с които бе свързан Димитър Николов …
Март 2005 г. в Бургаския окръжен съд започва дело, образувано по искане на загубилите търга фирми, срещу ликвидатора на БУМ АД, който е сключил сделката по продажбата. Това е третият ликвидатор на дружеството, в което общината има близо 90% участие. От „ГИР-2“ обявявят, че има сключен предварителен договор между консорциум „Бургас сити център“ – фирмата, декласирана на търга, и първия ликвидатор на БУМ.
Съгласно него, продавачът безусловно се задължава да заплати на купувача тройния размер на полученото капаро – 300 хил.лв. ведно с лихва 12% месечно. Според клауза от споразумението всяка от страните може да предяви иск за сключване на окончателния договор. Ако това стане, реално общината ще трябва да плати на „Бургас сити център“ приблизително няколко милиона лева, колкото е получила от сделката, заявяват от „ГИР-2“.
Преди това откровение обаче в Общинския съвет обаче се разгаря скандал, предизвикан от изказвания на съветници, че сделката с „ГИР-2“ ощетява общината с огромна сума. Затова се свикана извънредна сесия на местния парламент, на която трябва да се гласува разваляне на договора за продажба. До решение обаче не се стига, а ръководители на групи в ОбС заявяват, че върху някои от съветниците се оказва натиск, заради скандалната сделка за БУМ. Те оповестяват, че са сезирали прокуратурата за продажбата на магазина.
По това време едно заинтересовано лице е общински съветник и председател на важна комисия – Димитър Николов …
Строителството на бургаския мол бе спряно през 2006 г., със запор, наложен от Бургаския окръжен съд по искане на „Бургас сити център“. Консорциумът, който е един от отпадналите от търга, обжалва отдаването на правото на строеж на старозагорската фирма ГИР-2.
В този консорциум има интересни свързани във времето имена които по-скрито и явно са свързани с апетитни сделки с крайбрежни ивици около къмпинг „Корал“, колодрум, подземен паркинг, а в по-ново време и със строежа на Южен поток и спортна зала Арена Бургас …
„Запорът не блокира нищо, защото няма разрешение от общината за започване на строителството. Той би блокирал разрушителните работи на старата сграда, но те вече са приключили“, коментира представителят на ГИР-2 Ангел Ангелов. Инвеститорът обжалва запора и подготвя процедурите за започване на изкопни и укрепителни работи.
„До пролетта на 2007 г. се надяваме запорът да е паднал, а общината да е издала строително разрешение“, каза по онова време Ангелов, но интересът клати феса …
В началото на годината Бургаският окръжен съд отмени продажбата на недостроения бургаски универсален магазин (БУМ), на чието място трябва да бъде построен нов мол. Според решението на окръжните магистрати обектът е бил продаден неправомерно на старозагорската фирма ГИР-2, която е била трета в търга, проведен на 19 май 2003 г. Това означаваше, че трябва да се свика нов търг, а община Бургас като основен акционер в БУМ АД да връща пари на старозагорската компания.
Правото на строеж върху терена на БУМ бе изтъргувано за 3.9 млн. лева при данъчна оценка 9 970 625. 80 лева.
Междувременно окръжният прокурор Калина Чапкънова отказа да започне наказателно производство по сигнал на консорциум „Бургас сити център“ с мотива, че „в процеса на ликвидация на БУМ АД не е осъществена безстопанственост по смисъла на член 219 от Наказателния кодекс“.
Казусът е заплетен, но не и без определена логика. От ГИР-2 заявяваха все пак, че мол ще има. Инвеститорите предвиждаха да вложат в бъдещия мол 35 млн. евро.
На площ от 22 хил.кв.м РЗП те предвиждаха да има около 120 отделни магазини за облекло, електроника, детски стоки. Останалата площ бе планирано да бъде отредена за забавления, кафенета и ресторанти. Според проекта още 3 хил. кв.м бяха планирани за супермаркет, а на площ от 5 хил. кв.м се предвиждаше хотел. Бизнес зона от 10 хил. кв.м бе отредена за офис постройки.
За изготвянето на проекта от водеща световна фирма вече са изразходвани 1 млн. евро. Средства са дадени и за разрушаването на старото здание.
Затова се налагаше да се започне първо с разрушителни дейности през 2006 т.
Бургаска фирма “Торкрет-ЕТ Валери Стоянов” споменавана, че е близка до кмета Йоан Кастадинов почна да руши БУМ чрез багери, хидравлични ножици и чукове, специализирани за работа със стоманобетон.
Новата история
През 2010 г. общината и държавата почнаха уж да работят в една посока, за да изчезне грозната дупка на недостроения Градски универсален магазин и Бургас наистина да има представителна централна част за което призова областният управител Константин Гребенаров при стартирането на мегаремонта по ул. „Александровска“ и част от „Богориди“.
И тъй като всичко бе в ръцете на ГЕРБ, очаквахме, че това ще се случи …
По онова време приключи на първа инстанция едно от делата, свързани с мегаобекта. Според районните магистрати претенциите на държавата за собственост на част от отредения за строеж 11-декаров парцел са неоснователни?!
Дълги години от управлението на кмета Димитър Николов липсваше информация какво ще правят с онези 11 дка в центъра на Бургас оградени от грозната тенекиена ограда от четвърт век насам, които днес са жабарник и място за упражняване на риболовни умения и дори очакванията до края на 2012 г. делата свързани с БУМ да завършат се оказаха фалшиви …
Вече сме се разбрали заедно да отидем в МРРБ, тъй като делото е заведено по указание на това министерство и да обясним, че едно обжалване няма да е в полза на никого, коментира тогава кметът Димитър Николов.
Според него бе най-разумно бе да се търси извънсъдебно споразумение между 4-те заинтересовани страни – държава, община, собственици на реституираната част от парцела и инвеститори.
На пресконференция за представяне на Бюджет 2013 кметът Димитър Николов съобщи, че след множество съдебни дела общината е защитила собствеността на терена и вече се очакват инвестиционни проекти. Финансовите изражения към реализиране на проекти от страна на общината са между 6 и 8 млн.лв., уточни той.
От своя страна архитект Веселина Илиева потвърждава, че желанието на общината е да се продължи строителството. До момента обаче старозагорската фирма „ГИР-2“, чрез своя правоприемник „Мариета“ ЕООД“, която проявяваше интерес към обекта и също беше страна по спора за имота, все още не е представила проектно предложение. „Това, което е заложено в плана, е обществена сграда, която може да включва музеи, експозиционни площи, търговски обекти, офиси, включително театър и кино. Без съгласие на собствениците няма как да се предприемат каквито и да е мерки по разрешаването на строителство в този урегулиран поземлен имот по Закона за устройство на територията. Ако някой от собствениците няма желание, той може да предложи дела си за продажба, но това вече е друга стъпка“.
И така след около 30 години гьолът в центъра на Бургас си остана …
Районният съд в Бургас през ноември 2014 г. назначи съдебнотехническа експертиза, която трябваше да даде отговор на въпроса притежава ли старозагорската фирма „Мариета“ ЕООД действащо отстъпено право на строеж върху терен, превърнат в жабарник в центъра на Бургас. Решението бе по делото за делба на парцела до пл. „Тройката“, отреден според плана на Бургас за построяване на Градски универсален магазин.
Ето и гьолът станал жабарник и дори място за риболов в центъра на Бургас
От около три десетилетия е спорът за най-популярния парцел в центъра на града, който е доста неевропейска и нелицеприятна гледка.
Съдия Светлана Янчева е отказала да приеме за отделно разглеждане инцидентния установителен иск, свързан с правото на строеж, заведен от четирима съсобственици на имота срещу петия. От едната страна са община Бургас, бургаските фирми „Трендекс“ и „Музеум“, както и старозагорската „Търговски дом“. От другата е „Мариета“ ЕООД, също регистрирана в Стара Загора.
Определението на Янчева може да се обжалва на по-горна инстанция. Ако искът бъде приет за отделно разглеждане, страната, която го е предявила, дължи държавна такса в размер на около 90 хил. лв.
Позицията на останалалите страни по спора е, че дружеството „Бургаски универсален магазин“, в което общината е основен акционер, е продала нещо, което не е притежавала и в този смисъл „Мариета“ ЕООД не притежава суперфицията.
Следващото заседание бе насрочено за 14 януари 2015 г.
Общата площ на спорния терен е 6,5 декара, като най-голямата част е на община Бургас. Проблемът съществува вече три десетилетия, а началото му се корени още в трите мандата на бившия градоначалник Йоан Костадинов. В него е замесена държавата, общината, частна фирма-инвеститор и многобройни собственици на земята. Сагата се гледа в съда на различни нива, но и до днес окончателно решение няма, в резултат на което в идеалния център на Бургас до паметника на “ Альоша“, точно срещу сградата на Съдебната палата, стои ограден неизползваем огромен терен.
Гледката на гьола и след изчистването дълги години е още същата.
Едва ли е случайност, че изпълнител на проекта за подземен паркинг на площад “ Св. Св. Кирил и Методий“ бе фирма, която няколко години по-рано участва в далаверата със земите на „Корал“ заедно с Димитър Николов. А един от мажоритарните й собственици е стар бизнес партньор на Димитър Николов в общата им фирма Консорциум „Бургас Сити Център“. Фирмата беше избрана и в консорциума за строежа на проваления проект „Южен Поток“, като подгласник на фирмите на Пеевски.
Там бе сътворен вторият гьол в Бургас, защото подземния паркинг в най-долно ниво в момента е наводнен, не без вероятното съдействие на кмет и съратник в един бизнес, който не донесе нищо добро на Бургас …
Не се учудвайте, че Димитър Николов участва в подобни начинания, той има усет към големите пари.